» Mediálny servis » Archív » Oznamy a správy - archív » Oznamy a správy 2008 » Vláda SR schválila členstvo Slovenska v medzinárodnom vedeckom centre XFEL

Vláda SR schválila členstvo Slovenska v medzinárodnom vedeckom centre XFEL

10.09.2008

     Vláda SR dnes na svojom rokovaní schválila zapojenie Slovenska do medzinárodného vedeckého projektu XFEL. Materiál s názvom Návrh členstva Slovenskej republiky v medzinárodnom vedeckom centre - spoločnosti s ručením obmedzeným „XFEL GmbH" v Hamburgu predložil podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj.
     Slovensko sa stalo riadnym členom projektu podpisom Memoranda o porozumení 8. novembra 2007. V XFEL GmbH bude mať  vlastnícky podiel 1%, čo si vyžiada ročný príspevok 1,375 milióna eur ročne počas výstavby diela (9 rokov) a po dokončení 1,3 milióna eur ročne na prevádzkové náklady.
     Účasťou SR na projekte XFEL sa otvoria možnosti vzdelávania našich študentov a doktorandov v najpokročilejších metodikách, realizovať ich experimenty v medzinárodnom prostredí a na špičkovejších fotónových zdrojoch. Súčasne bude Slovensko môcť v budúcnosti profitovať aj na výsledkoch výskumu.

O projekte XFEL
     Európsky projekt 3.4 km dlhého RTG lasera budovaného v Hamburgu bude zdrojom RTG žiarenia výnimočných kvalít presahujúci všetky súčasné svetové zdroje. Umožní prielomový výskum v širokom spektre vedných oblastí, ako je biológia, výroba nových liečiv na najzávažnejšie choroby ľudstva, pri vývoji nových materiálov, pri fundamentálnom výskume plazmy, kvantovej chronodynamiky, optických nelineárnych systémoch atď..
     Projekt XFEL sa pripravuje veľkým medzinárodným kolektívom takmer 7 rokov, v roku 2006 bol predložený technický návrh na vybudovanie zariadenia. Cena diela sa v ňom odhadla na 1,082 mld. eur. Zatiaľ celkovo 14 krajín vyjadrilo vôľu zúčastniť sa výstavby a prevádzkovania XFEL.

Bratislava 10. september 2008