» Aktuality » V Dobrohošti sa spustí pilotný projekt školských autobusov

V Dobrohošti sa spustí pilotný projekt školských autobusov

02.03.2017
V Dobrohošti sa spustí pilotný projekt školských autobusov
     Deti z obcí Vojka a Bodíky bude v rámci pilotného projektu zvážať školský autobus do centrálnej školy v Dobrohošti. Žiaci z týchto obcí, ktorí majú záujem chodiť do slovenskej školy, ním zároveň budú mať možnosť cestovať do Rusoviec.
     Na spustení pilotného projektu sa dohodli minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, minister školstva vedy, výskumu a športu Peter Plavčan a minister vnútra Robert Kaliňák. „Školské autobusy majú potenciál zvýšiť bezpečnosť žiakov, lepšie zorganizovať dopravu a zefektívniť školský systém. Preto sme sa spoločne dohodli na spustení tohto pilotného projektu,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.
     Rezort školstva v rámci pilotného projektu presmeruje už dnes existujúce dotácie na cestovanie žiakov z obcí, kde nie sú školy, na tento projekt. „Myslíme si, že tento projekt bude mať potenciál nielen zlepšiť život žiakov, ale zároveň dáva starostom s menšími školami možnosť sa spojiť, zorganizovať si dopravu a spoločne vybudovať spoločnú kvalitnú školu, do ktorej bude zabezpečená bezplatná doprava detí,“ uviedol minister školstva vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan.
     Pilotný projekt preverí aj rôzne modely financovania a využitia autobusov v čase, kedy ich samospráva nebude potrebovať na dopravu pre žiakov. „Ministerstvo vnútra bude aj v tomto projekte predovšetkým logistickým partnerom, kde okrem techniky poskytneme v prípade záujmu aj naše skúsenosti z podobných projektov,“ dodal minister vnútra Robert Kaliňák. Pilotný projekt by sa mal spustiť po tom, ako rezort vnútra ukončí verejné obstarávanie na potrebnú techniku a ministerstvo školstva nastaví systém financovania. Tento proces by mal trvať niekoľko týždňov a podľa očakávaní budú deti jazdiť autobusom už počas tohto školského roku.
      V prípade, že projekt ukáže svoju životaschopnosť, predpokladá sa jeho rozšírenie do ďalších obcí na Slovensku.

Foto: TASR