» Aktuality » V českom Chebe sa konal ďalší ročník dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR

V českom Chebe sa konal ďalší ročník dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR

25.11.2016
V českom Chebe sa konal ďalší ročník dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR
     Vedomosti o československých dejinách v období rokov 1945 – 1948 si zmerali českí a slovenskí stredoškoláci v českom Chebe. Na pôde tamojšieho gymnázia sa 24. Novembra 2016 konal ďalší ročník dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR.
     Podporu súťažiacim prišla vyjadriť ministerka školstva ČR Kateřina Valachová aj predseda senátu ČR  Milan Štěch. Slovenských súťažiacich prišla podporiť štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová: ,,Predmetové olympiády a postupové súťaže sú neodmysliteľnou integrálnou  súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Sú zdrojom vyhľadávania talentov a pomáhajú ich rozvoju a napredovania. Dejepisná súťaž vyhľadáva talentovaných žiakov s hlbším záujmom o históriu, popularizuje ju a pestuje u mladej generácie pozitívny vzťah k histórii, najmä k dejinám oboch našich národov“ uviedla.
     K hosťom súťaže patrili tiež poprední historici z oboch krajín (zo Slovenska prof. PhDr. Roman Holec, CSc., PhDr. Ivan Kamenec) aj významný kardiochirurg prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc, známy astrofyzik Jiří Grygar a jeden z najlepších hokejových brankárov Dominik Hašek.
     Na súťaži sa zúčastnilo 59 gymnázií z Českej republiky a 16 gymnázií zo Slovenskej republiky, ktoré postúpili z krajských kôl. Víťazmi súťaže sa stali gymnazisti z mesta Valašské Klobouky. Najúspešnejším tímom zo Slovenska boli študenti z Galanty, ktorí sa v posledných rokoch pravidelne umiestňujú na popredných miestach