» Aktuality » V Bruseli sa diskutovalo o manifeste mladých výskumníkov v rámci SK PRES

V Bruseli sa diskutovalo o manifeste mladých výskumníkov v rámci SK PRES

22.03.2016
V Bruseli sa diskutovalo o manifeste mladých výskumníkov v rámci SK PRES
     Mladí európski vedci sa stretli v Bruseli, aby diskutovali o pripravovanom manifeste týkajúcom sa ich postavenia. Tento dokument vznikne v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES) ako jeden z výstupov v oblasti výskumu, vývoja  a inovácií. Toto  prvé stretnutie sa uskutočnilo 18. marca 2016 a zúčastnil sa na ňom aj generálny riaditeľ generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie Robert - Jan Smits.
     Manifest mladých výskumníkov známy aj pod názvom Bratislavská deklarácia pripravia za pomoci zástupcov Európskej komisie a SK PRES samotní vedci. Ich podporou v EÚ sa budú zaoberať aj ministri členských krajín na Rade ministrov v Bratislave a tvoriaci sa materiál poslúži ako jedno z východísk pre rozhodovanie.
     Aktivity SK PRES v tejto oblasti podporuje aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, podľa ktorého je potrebné, aby sme v EÚ poznali, čo je motiváciou pre mladých ľudí vydať sa na vedeckú dráhu a ako im Európska komisia a členské štáty EÚ môžu pomôcť zlepšiť podmienky na výskum, prípadne odstrániť existujúce prekážky.
     Cieľom týchto aktivít je aj pomôcť udržať talentovaných mladých výskumníkov v EÚ, resp. v ich rodnej krajine. Slovenská republika pritom dlhodobo patrí ku krajinám, ktoré majú nadštandardné výsledky v európskych a svetových súťažiach mladých vedcov.