» Aktuality » Už tretíkrát odštartovala Letná škola TFS – bude sa hovoriť aj o láskavosti, spravodlivosti a vytrvalosti

Už tretíkrát odštartovala Letná škola TFS – bude sa hovoriť aj o láskavosti, spravodlivosti a vytrvalosti

11.07.2016
Už tretíkrát odštartovala Letná škola TFS – bude sa hovoriť aj o láskavosti, spravodlivosti a vytrvalosti
     Na letnú školu Teach for Slovakia pri Kežmarku dnes nastúpilo približne 80 detí. Počas troch prázdninových týždňov si budú zlepšovať vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a angličtiny. Okrem týchto predmetov ich každý deň čaká aj triednická hodina zameraná na hodnoty. Účasť je bezplatná.

     Letná škola je súčasťou tréningového procesu nových účastníkov v programe Teach for Slovakia, ktorí od septembra nastupujú ako učitelia do základných škôl. S pomocou mentorov pripravujú vyučovacie hodiny tak, aby deti čo najviac zaujali a nadchli pre daný predmet. Zároveň sa sami trénujú v učiteľských zručnostiach.

     Vyučovanie na letnej škole začína o 8:30 a končí 12:30. Žiaci vo veku od osem do pätnásť rokov sú rozdelení do štyroch tried, ktoré sa kombinujú podľa veku a vedomostí. Okrem detí z Kežmarku sa do prázdninovej školy zapojili aj žiaci zo Strání pod Tatrami a Huncoviec, kde už pôsobia učitelia v rámci programu TfS. Deti sa počas troch týždňov sústredia na profilové predmety základnej školy. Avšak triednické hodiny sú svojou náplňou trochu netradičné. Ich cieľom je rozvíjať v deťoch dôležité hodnoty. Pre prvý týždeň vybrali organizátori tému spolupráca a láskavosť, druhý týždeň sa budú žiaci sústrediť na poctivosť a spravodlivosť a posledný týždeň bude o vytrvalosti.

     Koniec každého týždňa je vyhradený rôznym voľno časovým činnostiam. V piatok si preto môžu žiaci vybrať z krúžkov napríklad karate, bádateľský krúžok, spravodajský krúžok, tanec či spev. Pre deti je to šanca ako dobehnúť učivo a stráviť čas zmysluplne. Na konci letnej školy čaká žiakov a ich rodičov záverečný ceremoniál. Deti tu dostanú certifikát o absolvovaní školy a predstavia rodičom projekty, na ktorých posledné týždne pracovali.

     Program Teach for Slovakia funguje na Slovensku od roku 2014, keď do škôl vyslal prvých účastníkov. Na konci júna sa na slávnostnej ceremónii prihovoril prvým absolventom minister školstva Peter Plavčan a prezident SR Andrej Kiska.

Príhovor prezidenta Andreja Kisku - TU
Príhovor ministra školstva Petra Plavčana - TU