Univerzity otvárajú študijné programy v cudzom jazyku
S možnosťou absolvovania niektorých predmetov v cudzom jazyku sa stretneme takmer na každej vysokej škole. Univerzít, ktoré ponúkajú samostatné študijné programy v inom ako materinskom jazyku, je na Slovensku zatiaľ málo. Od budúceho akademického roka 2012/13 počítajú viaceré fakulty s otvorením nových, atraktívnych programov v cudzom jazyku. Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) vyhlásila pred troma rokmi v rámci operačného programu Vzdelávanie výzvu Podpora inovatívnych foriem vzdelávania na vysokých školách a rozvoj ľudských zdrojov vo výskume a vývoji. Výstupom schválených projektov sú nové študijné programy Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Media Relations na UCM
Na projekt Implementácia nových foriem vzdelávania pre Fakultu masmediálnej komunikácie získala univerzita takmer 300 000 eur zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu. Výsledkom dvojročnej realizácie projektu, ktorý škola ukončila v apríli 2012, je otvorenie nového študijného programu Media Relations/Vzťahy s médiami v akademickom roku 2012/13. V porovnaní s masmediálnou komunikáciou ide o jedinečný program, ktorý sa na iných školách v takto špecifickej forme nenachádza. Absolvent je po skončení profilovaný ako špecialista na komunikáciu pri vytváraní mediálnych vzťahov. Okrem znalostí z oblasti dejín a teórie médií študent nadobúda vedomosti o princípe fungovania médií ako ekonomických podnikov. Obsahová forma Media relations reflektuje potrebu pracovníkov médií, ale aj subjektov, ktoré do komunikácie s médiami vstupujú. Študijný program sa otvára v bakalárskej forme štúdia, a to v dennej aj externej forme. Výučba bude prebiehať v anglickom jazyku pomocou moderných odborných učebných materiálov aj v elektronickej podobe. Fakulta chce inovatívnou formou vzdelávania reagovať na požiadavky trhu a prispôsobiť im svoje učebné osnovy. Vytvorenie cudzojazyčného programu rozšíri možnosti nielen medzinárodnej spolupráce fakulty, ale zvýši aj možnosti uplatnenia absolventov na domácom a európskom trhu práce.
Cudzie jazyky na UMB
Do operačného programu Vzdelávanie sa so svojím projektom Podpora výučby študijných programov v cudzích jazykoch zapojila aj Univerzita Mateja Bela, ktorá naň získala viac ako 910-tisíc eur. Do projektu sú zahrnuté štyri zo šiestich fakúlt univerzity. Obsah a spôsob vzdelávania má byť porovnateľný so základnými štandardmi viacerých krajín Európy, čím sa zvýši uplatnenie absolventov aj v iných krajinách. Na vytvorení nových študijných programov v cudzích jazykoch sa budú podieľať aj vybrané zahraničné univerzity.
Príkladom je Právnická fakulta, ktorá vytvorila spoločný študijný program v anglickom jazyku s poľskou univerzitou, a Fakulta humanitných vied, ktorá spolupracuje s nemeckou univerzitou. Celkovo sa má otvoriť až osem nových študijných programov. Súčasťou projektu v rámci inovovaných predmetov je vytvorenie vysokoškolskej literatúry v cudzom jazyku, prednáškové pobyty zahraničných študentov u nás a našich študentov v zahraničí, výmena odborníkov zo zahraničných partnerských univerzít, z praxe a pod. Výhodou pre študenta je, že získa dva diplomy, ktoré platia na Slovensku aj v zahraničí. Forma vzdelávania v cudzom jazyku, prípadne absolvovanie časti študijného programu na zahraničnej univerzite, dokáže študentom preniesť do praxe skúsenosti nielen národné, ale i medzinárodné.
Viac informácií o príkladoch dobrej praxe nájdete na www.asfeu.sk.
Aktuálne témy
- Štipendium Martina Filka 2018
- Vzdelávacie štandardy pre nemecký jazyk pre školy s vyučovaním nemeckého jazyka
- Vzdelávacie štandardy pre ruský jazyk pre školy s vyučovaním ruského jazyka
- RUP pre gymnáziá - národnostné menšiny
- RP Telocvične 2017
- Dodatok č. 3 k ŠVP pre gymnáziá
- VP pre deti so zdravotným znevýhodnením - predprimárne vzdelávanie
- Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2017/2018 + Dodatok
- RUP pre žiakov ZŠ s vývinovými poruchami učenia - VJ národnostnej menšiny
- Dodatky k RUP a ŠVP pre ZŠ
- Aktualizovaný Národný štandard finančnej gramotnosti
- Dodatok č. 2 k ŠVP pre gymnáziá, SOŠ a konzervatóriá
- Dodatok k ŠVP pre gymnáziá, SOŠ a konzervatóriá
- Inovované VP pre žiakov so ŠVVP
Rýchly prístup
- Výzvy – Štrukturálne fondy EÚ
- Dotácie MŠVVaŠ SR
- Veda a technika na VŠ (VEGA, KEGA)
- Akreditácie
- Financovanie regionálneho školstva
- Štátne a školské vzdelávacie programy
- Verejné obstarávanie
- Uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia
- Slobodný prístup k informáciám
- Informácie pre rodičov a žiakov
- Informácie pre zamestnancov rezortu
- Voľné pracovné miesta
- Odporúčania pre rodičov pri výbere materskej školy
- Duálne vzdelávanie
- Ochrana osobných údajov v rezorte školstva
Iné stránky
- Agentúra na podporu výskumu a vývoja
- Antidopingová agentúra SR
- Centrum vedecko-technických informácií SR
- Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov
- Iuventa
- Metodicko-pedagogické centrum
- Národný ústav celoživotného vzdelávania
- Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania
- Štátna školská inšpekcia
- Štátny inštitút odborného vzdelávania
- Štátny pedagogický ústav
- Výskumná agentúra
- Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie
- Centrálny informačný portál pre výskum, vývoj a inovácie
- Edičný portál
- Školský šport
-
eTwinning
- EPALE – Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe