» Aktuality » Účastníci projektu „Poznaj svoju minulosť a nezabudni“ navštívili ministra Plavčana

Účastníci projektu „Poznaj svoju minulosť a nezabudni“ navštívili ministra Plavčana

21.09.2016
Účastníci projektu „Poznaj svoju minulosť a nezabudni“ navštívili ministra Plavčana
   Skupina mladých hendikepovaných ľudí, ktorí pred nedávnom absolvovali, ako sami tvrdia, cestu za poznaním, sa v uplynulých dňoch prišli osobne poďakovať ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrovi Plavčanovi za to, že svojou osobnou zangažovasťou sa rozhodol podporiť realizáciu projektu pod názvom Poznaj svoju minulosť a nezabudni.
     Náplňou samotného projektu bola podľa autorky projektu Moniky Ščevovichovej snaha sprítomniť mladým zdravotne postihnutým skutočnosti týkajúceho sa „existencie“ hendikepovaných ľudí v kontexte nacistických táborov, v ktorých podľa dostupných informácií skončili státisíce ľudí len z dôvodu svojich zdravotných obmedzení.
     Minister zdôraznil osobný záujem na tom, aby sa osveta ohľadom 2. svetovej vojny naďalej šírila medzi verejnosťou a veľmi kladne ohodnotil snahu členov občianskeho združenia Pomoc človeku diskutovať na túto tému na rôznych fórach, predovšetkým však medzi študentmi stredných a vysokých škôl.
     Krátke priateľské posedenie sa uskutočnilo v priestoroch kancelárie ministra, kde bola možnosť vymeniť si vzájomne postrehy a pocity z prežitého.
     Peter Plavčan otvorene priznal, že projekt Poznaj svoju minulosť a nezabudni považuje za kľúčový. Pretože podľa jeho slov zatiaľ žiadna iniciatíva, ani občianske združenie neorganizovalo takúto cestu, ako reakciu na politickú situáciu v krajine, v ktorej žije, študuje a pracuje takmer 300-tisíc zdravotne postihnutých ľudí, a pritom ich "zástupcovia" v parlamente popierajú holokaust a oslavujú Hitlera či Tisa...
     Po stretnutí prišlo aj na otázky pána ministra k účastníkom projektu a najviac v ňom zarezonovala reakcia mladej, zdravotne postihnutej bratislavčanky, členky občianskeho združenia Pomoc človeku, ktorá svoju účasť na projekte opísala nasledovne: „Pochopila som oveľa lepšie rozmer slobody. Som síce na vozíku, ale neznamená to, že musím byť obeťou. Mám to šťastie, že som sa obeťou nestala a nemusím sa do tejto pozície stavať.“