» Aktuality » Teach for Slovakia – aby raz všetky deti mali vzdelanie, s ktorým môžu uspieť

Teach for Slovakia – aby raz všetky deti mali vzdelanie, s ktorým môžu uspieť

29.06.2016
Teach for Slovakia – aby raz všetky deti mali vzdelanie, s ktorým môžu uspieť
     Autentické skúsenosti zo škôl i zanietenie pomôcť žiakom z málo podnetného prostredia. To všetko prinesú už o niekoľko dní na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR štyria čerství absolventi dvojročného programu Teach for Slovakia, ktorí nastúpia na stáž do kancelárie ministra a štátneho tajomníka. Promócia historicky prvých absolventov tohto programu, ktorý bol spustený v roku 2014, sa uskutočnila práve včera v Moyzesovej sále Univerzity Komenského v Bratislave. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili aj prezident SR Andrej Kiska a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan.
     Organizátori programu ocenili prvých desať absolventov a súčasne predstavili deväť mladých ľudí, ktorých vyšle Teach for Slovakia do škôl v tomto roku. „Vidím, že je to jedna z ciest, ako možno zlepšiť naše školstvo – aby sa mladí a zapálení ľudia, ktorí sú veľmi múdri a pochopili, kde je ich miesto v spoločnosti, zapojili a pomohli nášmu školstvu, našich deťom“, reagoval bezprostredne minister školstva.„Teší ma, že tu vidím absolventov aj tých najprestížnejších fakúlt na Slovensku, ktorí dali prednosť učiteľskej profesii pred komerčnou sférou, kde by dostali niekoľkonásobne vyššie ohodnotenie,“ dodal minister Plavčan.
     Patrónom programu Teach for Slovakia je prezident SR Andrej Kiska, ktorý vo svojom prejave vzdal úctu absolventom a zaželal veľa úspechov a odvahy ich novým nasledovníkom. „Vidíte, že to ide a že to za to stojí. Nielen kvôli tým deťom, ale aj vám samým,“ uviedol. Súčasne ocenil, že školstvo sa stalo skutočnou prioritou a že na podujatie prišiel aj minister školstva Peter Plavčan, ktorý avizoval veľkú reformu vzdelávania. „Nesmierne sa teším a držím pánovi ministrovi palce, aby jeho vízia, ktorú predloží, bola naozaj „wow“. Som rád, že mu pri tom budú pomáhať aj viacerí ľudia z tohto tímu a odborníci z tretieho sektora,“ doplnil prezident.
TfS4     Slovensko je prvou krajinou z V4, ktorá rozbehla celosvetovo úspešný medzinárodný program Teach For All. Program funguje vo viac než 30 krajinách sveta. Jeho hlavným posolstvom je pritiahnuť tých najlepších absolventov univerzít, aby išli na 2 roky učiť na základné školy v najťažších podmienkach. Prví slovenskí absolventi programu sa zhodli na tom, že im tento program zmenil životy.
„Mám pocit, že som sa naučila omnoho viac ja od tých detí, než ony odo mňa“, popísala svoju skúsenosť Anežka Marková, ktorá učila v základnej škole v Šarišských Bohdanovciach. Ako uviedla, najviac pre ňu znamenali momenty, keď spolu so svojimi žiakmi dokázali, že sa niečo dá zvládnuť, keď žiaci po vynaloženom úsilí dosiahli úspech.
     Dôkazom, že program plní svoje ciele, bolo aj vystúpenie detí z marginalizovaných komunít zo škôl, kde pôsobia nadšenci z Teach for Slovakia. Mladí lídri  sú na 15 školách v 4 regiónoch. Riaditelia škôl ich chvália. Hovoria, že majú úžasné nápady a veľa energie, ktorú dokážu pretaviť do činov.