Navigácia

ŠPÚ prispeje ÚPN pri spracovávaní histórie najmä metodickým usmernením

     Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk rokoval s predsedom Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrejom Krajňákom o možnostiach ďalšej spolupráce, vrátane zastúpenia odborníkov z ÚPN v predmetových komisiách ŠPÚ.
     Obidve inštitúcie spája presvedčenie, že viesť k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu spoznávania objektívnych faktov z obdobia kontroverzných období slovenskej histórie je dôležitou podmienkou vysporiadania sa s prejavmi extrémizmu.
     Úlohou ŠPÚ bude predovšetkým metodické usmerňovanie pri spracovávaní dobových materiálov ÚPN z obdobia rokov 1939 – 1945 a z obdobia historických medzníkov rokov 1945 – 1989 pre potreby učiteľov a škôl. Zástupcovia inštitúcií sa na potrebe efektívnej spolupráce zhodli aj preto, že v školských učebniciach nie je dostatok informácií o niektorých udalostiach z novodobej histórie Slovenska.
     „Zámerom obidvoch inštitúcií je osveta v školách v zmysle efektívnej prevencie, ktorá má zamedziť vzniku extrémizmu. ÚPN má k dispozícii množstvo spracovaných textov k udalostiam, pamätným miestam a pamätným dňom v knižných publikáciách, v letákoch, na CD nosičoch, filmoch. Našou úlohou je pomôcť ich spracovať do podoby metodických listov k jednotlivým témam, ktoré zverejníme na Metodickom portáli ŠPÚ, aby sa aj učitelia ľahšie zhostili tejto problematiky pri  jej vysvetľovaní žiakom,“ uviedol riaditeľ Ľ. Hajduk.
    ÚPN sa v spracovaných materiáloch venuje napríklad témam, ako je holocaust alebo Spravodlivý medzi národmi. Z problematiky, spojenej s komunistickým režimom, je spracovaná téma gulagov, deportácií do ZSSR, likvidácia kláštorov, úteky cez hranice, Akcia B, sviečková manifestácia v roku 1987, november 1989 a ďalšie.
     „Našli sme veľa spoločných prienikov. Zhodli sme sa v tom, že s históriou sa treba vyrovnávať aj cez konkrétne príbehy v jednotlivých regiónoch, ÚPN má v tomto zmysle pripravenú Oral History. Hovorili sme spolu o návrhu na spoluprácu ŠPÚ a ÚPN s Ústavom pre štúdium totalitných režimov v Čechách pri tvorbe metodických a didaktických materiálov pre učiteľov a tiež pri príprave osláv vzniku prvej Československej republiky v roku 1918. Najbližším spoločným podujatím bude májová konferencia venovanej fašizmu a komunizmu, ktorú pripravuje ÚPN v Bratislave,“ uzavrel riaditeľ Ľudovít Hajduk.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky