Slovenskí gymnazisti priniesli z Baku cenné kovy

31.07.2015
     Zlato, striebro, ale aj bronz – naši gymnazisti bodovali na Medzinárodnej chemickej olympiáde v Azerbajdžane. Vynikajúce umiestnenia si vybojovali v tvrdej konkurencii takmer 300 súťažiacich zo 70 krajín.
     Jakub Obuch z Gymnázia Jána Hollého v Trnave vyhral prvé miesto, Roman Staňo z košického Gymnázia Poštová a Štefan Stanko z Gymnázia A. Vrábla Levice získali striebro a Miroslava Palacková z prievidzkého gymnázia sa vrátila s bronzovou medailou. V neoficiálnom poradí sa tak Slovensko umiestnilo na vynikajúcom delenom 13. – 18. mieste.
     Medzinárodná chemická olympiáda sa orientuje na študentov stredných škôl, súťažné úlohy však výrazne prekračujú svojou hĺbkou a komplexnosťou úroveň stredoškolského učiva. Štvorčlenné slovenské súťažné družstvo sa vyberá z najúspešnejších účastníkov republikového kola, ktorí absolvujú aj náročnú špecializovanú prípravu na sústredeniach.
     Slovensko pravidelne získava skvelé umiestnenia v prvej tretine až polovici poradia zúčastnených krajín. Na minuloročnej olympiáde vo vietnamskom Hanoji získali slovenskí gymnazisti zlatí, striebornú a dve bronzové medaily.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku