» Aktuality » Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie

Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie

25.11.2016
Slovenské vedecké projekty boli úspešné vo výzve Európskej komisie
     Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan na tlačovej konferencii predstavil úspechy slovenských výskumníkov, ktoré dosiahli vo výzve Teaming rámcového programu EÚ pre podporu výskumu a inovácií Horizont 2020. V celkovom hodnotení z približne 150 uchádzačov sa medzi trinásť najlepších dostali projekty Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Slovenskej akadémie vied a Národného lesníckeho centra vo Zvolene. O ich úspechu rozhodla vysoká úroveň a excelentnosť.
     Do prvej desiatky sa dostal vedecký tím z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne s projektom vybudovania Výskumného centra pre funkčné a povrchovo upravované sklá s názvom FunGlass. Vďaka nemu získal zo strany Európskej komisie aj financovanie vo forme grantu vo výške 15 miliónov eur. Medzi partnerov projektu patria aj tri zahraničné univerzity (Univerzita Friedricha Schillera z Nemecka, Erlangensko-norimberská univerzita Friedricha Alexandra aj Padovská univerzita) a Inštitút skla a keramiky v Madride, ktoré bude trenčianska univerzita koordinovať.
     Výber projektov sa uskutočnil v dvoch fázach. Hodnotili ich nezávislí experti a najlepšie z nich postúpili do druhej fázy, v ktorej sa mohli uchádzať o príspevok až do výšky 15 miliónov eur na prevádzku centier excelentnosti na 5-7 rokov. Ten z dôvodu obmedzeného rozpočtu výzvy získal iba projekt Trenčianskej univerzity v Trenčíne.
     Minister školstva prisľúbil finančne podporiť všetky tri úspešné tímy z operačného programu Výskum a inovácie. „Komisára pre vedu a výskum Carlosa Moedasa som požiadal o možnosť dodatočnej podpory slovenských projektov formou navýšenia financovania výzvy. V prípade, že to nebude možné, ministerstvo školstva je pripravené financovať tieto projekty hlavne z operačného programu Výskum a Inovácie. Na tento účel bolo vyčlenených 50 mil. eur,“ povedal minister Plavčan.
      Slovenská akadémia vied uspela s projektom CEMEA, ktorý sa venuje vybudovaniu spoločného centra excelentnosti pre využitie pokročilých materiálov. V praxi by to malo znamenať, že na Slovensku bude aj naďalej pokračovať kvalitný výskum v oblasti pokročilých materiálov, ktoré sa neskôr využijú v biomedicíne, biotechnológiách či udržateľnej energetike.
     „Môžeme začať s projektom, ktorý má hodnotu 30 miliónov eur. Pre akadémiu to znamená, že zriadime inštitút, ktorý sa bude starať nielen o excelentný výskum, ale do veľkej miery sa bude venovať transferu poznatkov do reálnej praxe. V spolupráci s našimi kolegami z priemyslu a za pomoci štrukturálnych fondov tak vznikne inštitúcia, ktorá na akadémií a aj v celoslovenskom meradle doteraz chýbala,“ zdôraznil predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík na tlačovej konferencii.
     Vďaka projektu Národného lesníckeho centra vo Zvolene Ligno Silva sa vytvorí centrum excelentnosti integrujúce výskum, vývoj a inovačný potenciál lesníckeho priemyslu, ktoré bude racionálnym spôsobom prepájať reťazec produkcie dreva, jeho spracovanie a využitie.
 
     Výzva Teaming for Excellence je súčasťou nových nástrojov na podporu šírenia excelentosti a rozširovania účasti, ktoré sú novinkami v programe Horizont 2020. Cieľom projektov je podporiť spoluprácu medzi výskumnými inštitúciami v krajinách, ktoré zaostávajú v oblasti výskumu a inovácií za priemerom EÚ, a to prostredníctvom spolupráce s excelentnými výskumnými európskymi inštitúciami a univerzitami. Európska komisia oficiálne oznámila výsledky výzvy 23. novembra 2016 počas medzinárodnej konferencie SECID v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.