» Aktuality » Slovenská republika sa stane spoluorganizátorom svetovej zimnej univerziády

Slovenská republika sa stane spoluorganizátorom svetovej zimnej univerziády

24.06.2014
Slovenská republika sa stane spoluorganizátorom svetovej zimnej univerziády
      Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič dnes podpísal zmluvu s FISU (Medzinárodná federácia univerzitného športu) o organizovaní 27. svetovej zimnej univerziády 2015 Granada – Štrbské pleso – Osrblie. Slávnostný akt sa uskutočnil na pôde ministerstva školstva, a to v rámci 1. zasadnutia organizačného výboru.
     Súčasťou programu stretnutie, na ktorom sa zúčastnil taktiež generálny sekretár FISU Erick Saintrond, bolo aj odovzdanie menovacích dekrétov z rúk ministra školstva Dušana Čaploviča členom organizačného výboru 27. zimnej univerziády 2015.
 
     Svetová zimná univerziáda, ktorú organizuje FISU, je druhým najväčším športovým podujatím po zimných olympijských hrách. Organizuje sa v dvojročných intervaloch v rôznych krajinách sveta. Program univerziády tvorí 6 povinných a 2 voliteľné športy a zúčastňuje sa na ňom pravidelne približne 2000 účastníkov z 50 krajín sveta.
     Hostiteľskou krajinou 27. svetovej zimnej univerziády 2015 je Španielsko – Granada, ktorá ako usporiadateľ nemá vhodné podmienky pre organizáciu niektorých športov. FISU preto oslovila Slovensko k spoluorganizovaniu súťaží v biatlone, bežeckom lyžovaní, severskej kombinácii a skokoch na lyžiach.  
     Organizácia tohto významného medzinárodného podujatia tak prispeje nielen k propagácii Slovenska, ale zároveň podporí slovenský univerzitný šport  a umožní mladým ľuďom z regiónu zapojiť sa do prípravy kultúrnych a sprievodných podujatí.