» Aktuality » Školu v Budapešti bude spravovať slovenská samospráva

Školu v Budapešti bude spravovať slovenská samospráva

08.07.2013
Školu v Budapešti bude spravovať slovenská samospráva
     Slovenská škola v Budapešti by mohla prejsť pod správu Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) už budúci rok. Na stretnutí v Pálháze 6. júla 2016 o tom hovorili minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič a jeho maďarský rezortný partner, minister ľudských zdrojov Zoltán Balog.
      "Je to potrebné ešte dotiahnuť, aby škola mohla v roku 2014 prejsť pod celoštátnu samosprávu s osobitným financovaním, čo je veľmi dôležité," povedal Čaplovič pre TASR s tým, že našiel v tomto smere u partnera podporu.
      Školské zariadenie v 13. budapeštianskom obvode zahŕňa materskú školu, základnú školu a gymnázium. CSSM už má pod správou štyri školy - v Sarvaši, Békešskej Čabe, Novom Meste pod Šiatrom a od septembra tohto roku aj v Slovenskom Komlóši.
      Ministri sa stretli pri príležitosti Dňa Slovákov v Maďarsku, ktorý sa konal v mestečku Pálháza pri slovenských hraniciach. Na rokovaní sa zhodli na ďalšej spolupráci v otázke národnostného školstva, ako aj ďalších oblastiach. Obe ministerstvá by mali v tomto roku podpísať medzirezortnú zmluvu na obdobie 2013-2017. "Týkať sa bude nielen oblasti vzdelávania, regionálneho a vysokého školstva, ale aj vedy, výskumu, mládeže a športu," povedal Čaplovič.
      Témou rozhovoru bolo tiež vydanie dlho plánovanej publikácie slovenských a maďarských historikov o spoločných dejinách. "Hovorili sme o tom, aby sme to už konečne dotiahli," konštatoval minister Dušan Čaplovič. Podľa neho by mal vychádzať aj spoločný časopis historikov s názvom Koridor pod gesciou slovenskej a maďarskej akadémie vied, čo by významne napomohlo vzájomnému poznaniu. Hovorilo sa aj o vydaní prekladového slovensko-maďarského a maďarsko-slovenského slovníka.
      Slovenský šéf rezortu školstva ocenil prístup svojho maďarského kolegu, s ktorým má intenzívne kontakty. "Musím povedať, že sa mi veľmi dobre spolupracuje s pánom ministrom. Je to človek, ktorý má empatiu a široké videnie, a jasne povedal, že bude podporovať všetkých päť národnostných dvojjazyčný škôl s vyučovacím jazykom slovenským v Maďarsku, a to ma veľmi teší," povedal Čaplovič.
 
Zdroj: TASR