Navigácia

Škola bez nenávisti – vyhodnotenie pilotného ročníka

     Spolu sedem škôl sa v školskom roku 2018/2019 zapojilo do pilotného ročníka programu pod názvom Škola bez nenávisti, ktorý realizovala IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Tento program nadväzuje na kampaň Rady Európy Bez nenávisti na internete. Vo štvrtok 20. júna 2019 sa v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu v Bratislave uskutočnilo záverečné vyhodnotenie pilotného ročníka programu za prítomnosti štátnej tajomníčky MŠVVaŠ SR Oľgy Nachtmannovej, riaditeľa odboru mládeže MŠVVaŠ SR Ivana Hromadu a generálneho riaditeľa IUVENTY Róberta Hronského. Na podujatí sa stretli zástupcovia škôl zapojených do pilotného ročníka 2018/2019, ktorým boli za úspešné absolvovanie programu udelené certifikáty.
     Škola bez nenávisti je program určený pre základné a stredné školy, ktoré sa chcú rozvíjať v oblasti prevencie šikanovania, kyberšikanovania, nenávistných prejavov a podpory ľudských práv. Ponúka školám nástroje na audit v oblasti prevencie šikanovania a nenávistných prejavov na školách, program rozvoja školy a dosiahnutie štandardu kvality. Zámerom rezortu školstva je naďalej podporovať a šíriť hodnoty a kultúru tolerancie medzi mladými ľuďmi. Preto ministerstvo poverilo organizáciu IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže prípravou a realizáciou tohto programu, ktorý bude pokračovať aj v ďalšom školskom roku svojim 1. ročníkom.
     Ivan Hromada na úvod ocenil úsilie a aktivitu škôl zapojených do pilotného ročníka programu, ktorá „plynie z toho, že si spoločne uvedomujeme dôležitosť ochrany ľudských práv a potrebu odsúdenia nenávistných prejavov.“ Ivan Hromada ďalej hovorí: „Obzvlášť ma znepokojujú nedávne údaje, ktoré dokazujú, že pred sebou máme stále dlhú cestu. Prieskum Rady mládeže Slovenska odhalil, že slovenská mládež čerpá až v 93 percentách informácie z blogov bez ich reálneho overenia.“
     Štátna tajomníčka Oľga Nachtmannová vyjadrila názor, že „on-line priestor, rovnako ako aj off-line, predstavujú pre mladých ľudí nové príležitosti, výzvy no zároveň aj hrozby. V oboch sa mladý človek môže stať, a často stáva, obeťou či svedkom porušovania ľudských práv.“ Krátko pred odovzdaním certifikátov poďakovala školám zapojeným do pilotného ročníka programu: „Aj vďaka vášmu aktívnemu a otvorenému prístupu môže byť stále viac mladých ľudí vedených  k tolerancii a vzájomnému rešpektu.“
     Podujatia sa taktiež zúčastnili zástupcovia škôl, ktoré uspeli vo výberovom konaní do 1. ročníka programu pre obdobie 2019/2020. Účastníci mali možnosť zhodnotiť pilotný ročník programu, stretnúť sa s autorským expertným tímom a dozvedieť sa viac o výsledkoch, ako aj o tom, čo školy získali a môžu získať v pokračovaní programu Škola bez nenávisti.
 

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky