» Mediálny servis » Archív » Oznamy a správy - archív » Oznamy a správy 2008 » Rok na zahraničnej strednej škole strávi vďaka vládnemu štipendiu vyše 300 žiakov

Rok na zahraničnej strednej škole strávi vďaka vládnemu štipendiu vyše 300 žiakov

18.09.2008

     Podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj vyhodnotil dnes na tlačovej konferencii spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom program Sociálnych štipendií vlády Slovenskej republiky pre žiakov stredných škôl na štúdium na zahraničných stredných školách na školský rok 2008/2009.
     Štipendiá by mali pomôcť stredoškolákom zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých rodiny by si inak nemohli dovoliť financovať takýto študijný pobyt.
     Celkovo vycestovalo do ôsmich európskych krajín 323 stredoškolákov, z ktorých dvaja požiadali o ukončenie pobytu z dôvodu nezvládnutia adaptácie na nové prostredie. Najviac žiakov sa už zdokonaľuje v anglickom jazyku (165) a francúzskom jazyku (62), najmenej ich vycestovalo do Ruska - iba štyria.
      Priemerné náklady na pobyt jedného žiaka sú na úrovni 6 600 eur, pričom pôvodne sa rátalo so sumou 7 730 eur. Štipendijný program bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Bratislava 18. september 2008