» Aktuality » Prijatie Veroniky Velez-Zuzulovej na pôde NR SR

Prijatie Veroniky Velez-Zuzulovej na pôde NR SR

16.01.2017
Prijatie Veroniky Velez-Zuzulovej na pôde NR SR
     Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko dnes prijal úspešnú slovenskú reprezentantku v lyžovaní Veroniku Velez-Zuzulovú spolu s jej otcom Timotejom Zuzulom a otcom ďalšej našej lyžiarky Petry Vlhovej - Igorom Vlhom. Na stretnutí boli prítomní aj ministri školstva a obrany Peter Plavčan a Peter Gajdoš.
       Predseda NRSR Andrej Danko sa v spoločnom rozhovore s hosťami zameral na problémy s ktorými sa naši reprezentanti v lyžovaní stretávajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii.
      V diskusii sa zamerali na možnosti riešenia komplikácií, ktorým by sa v budúcnosti mohlo predísť. „Som veľmi rád, že už budúci týždeň minister školstva Peter Plavčan otvorí otázku vzorového štatútu reprezentanta, ktorý by mohol v budúcnosti riešiť problém nesúladu jednotlivých štatútov športových zväzov“, povedal predseda NRSR Andrej Danko.
      Aby národné športové zväzy dostali prostriedky z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, musia podľa zákona o športe spĺňať podmienku spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov. Jednou zo základných podmienok je mať stanovy športového zväzu v súlade so zákonom o športe. Stanovy Slovenskej lyžiarskej asociácie obsahujú doposiaľ neodstránené nedostatky, ktoré tento národný športový zväz musí odstrániť na to, aby získal spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov.
     Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR má poslať prvú splátku príspevku vo výške 25 % do 31. januára 2017. Najneskôr do tohto dátumu musí Slovenská lyžiarska asociácia preukázať odstránenie nedostatkov. V opačnom prípade stráca spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov.
     „Prijali sme novelu zákona o športe, ktorej ambíciou je, aby športové zväzy a asociácie hospodárne nakladali s financiami, aby používanie prostriedkov bolo transparentné. Zákon o športe upravuje aj možnosť štátu priamo financovať rôzne športové kluby a podujatia“, povedal predseda NRSR Andrej Danko.
     O potreby slovenských lyžiarok Veroniky Velez–Zuzulovej a Petry Vlhovej, ktoré sú členkami Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, sa stará aj ministerstvo obrany SR. Okrem mzdy, ktoré ako členky dostávajú, im ministerstvo obrany prispieva na trénerov, tréningové pobyty, doplnky výživy, či reprezentačné oblečenie členiek „Dukla elite Teamu“. „Veľmi si vážime, že v klube máme svetovo úspešné športovkyne a je nám veľmi ľúto, že napriek svojim úspechom musia čeliť týmto problémom“, povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
     „Vyhlasujem vojnu všetkým špekulantom v športe, ktorí sa zažrali do funkcií a v asociáciách a zväzoch si urobili lobby, kde preferujú svoje deti, cestujú napríklad na Olympiádu aj vtedy, ak to vôbec nie je potrebné a ignorujú rôzne iné športové podujatia“, povedal predseda NRSR Andrej Danko.
     „Veronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová reprezentujú Slovensko len v tom najlepšom svetle, sú to úspešné športovkyne a ja urobím všetko pre to, aby som im pomohol. Nezabúdajme na to, že za takýmto úspechom je veľa obety a najmä pri individuálnych športoch je veľmi dôležité, aby sa aj štát podieľal na príprave a športovcom pomáhal“, povedal na záver predseda NRSR Andrej Danko.