» Aktuality » Prezident Andrej Kiska zaradil školstvo vo svojej správe o stave republiky medzi dve priority

Prezident Andrej Kiska zaradil školstvo vo svojej správe o stave republiky medzi dve priority

16.06.2016
Prezident Andrej Kiska zaradil školstvo vo svojej správe o stave republiky medzi dve priority
     Zvýšiť nároky na školstvo, nie na deti. To bola jedna z myšlienok, ktoré prezident SR Andrej Kiska uviedol vo svojej správe o stave Slovenskej republiky na pôde Národnej rady SR. Práve školstvo, spolu so zdravotníctvom, v nej označil za prioritné politiky štátu, ktoré je potrebné riešiť.
     „Ak si spomenieme, akým spôsobom a čom sa u nás diskutovalo pred rokom, potom sme sa posunuli správnym smerom. Aj na základe programu novej vlády sa mi zdá, že sa už nemusíme presviedčať o tom, že zdravotníctvo máme v kríze a školstvo potrebuje zásadné podnety a reformy,“ vyhlásil prezident Kiska.
     Vo svojom prejave tiež spomenul verejný záväzok ministra školstva Petra Plavčana, že pripraví najväčšiu reformu školstva za posledných 25 rokov. Ministerstvo školstva si už stanovilo konkrétny zoznam a počet úloh v oblasti vysokého, regionálneho a národnostného školstva, ktoré dokáže zrealizovať ešte v tomto roku. Prezident Andrej Kiska súčasne vyzval na prepojenie reformy školstva s riešením otázky rómskych komunít. Podľa neho by si štát mal stanoviť konkrétne a ambiciózne ciele v oblasti vzdelávacích výsledkov detí z tohto prostredia.
     Prezident venoval veľkú pozornosť aj aktuálnej téme boja proti prejavom extrémizmu a intolerancie. Vyslovil sa za ich nulovú toleranciu  kdekoľvek v spoločnosti.
     „Chcem v tejto súvislosti navrhnúť, aby sa sme sa pokúsili prekročiť stále prevažne oficiálny ráz každoročných osláv Slovenského národného povstania. Už je správny čas, aby sme si mohli trúfnuť doplniť oficiálne oslavy SNP pri pamätníkoch aj netradičnými formami, ktoré túto skutočne hrdinskú demokratickú kapitolu nášho národa spravia príťažlivou a hodnou obdivu pre ľudí všetkých generácií,“ uviedol.
     Rezort školstva už začal pripravovať viaceré aktivity týkajúce sa znižovania miery extrémizmu v spoločnosti. „V súčasnosti odborníci pracujú na metodickom pokyne pre pedagógov, ktorý im pomôže lepšie a efektívnejšie venovať sa aj tejto téme. Takisto pripravujeme programy kontinuálneho vzdelávania zamerané na rozvíjanie kompetencií učiteľov v danej oblasti,“ reagoval na slová prezidenta minister školstva Peter Plavčan.