Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Stromová 1, 813 30
Bratislava
Tel. +421 2/59374111
e-mail: info@minedu.sk

Päť slovenských športovcov neprešlo kontrolnými dopingovými testami

     Cyklista Peter Sagan patrí medzi najviac kontrolovaných športovcov, uviedol v stredu na tlačovej konferencii riaditeľ Antidopingovej agentúry SR (ADA) Miroslav Motyčík. Šéf ADA súčasne informoval o porušení antidopingových pravidiel, ktorého sa v roku 2014 dopustili piati slovenskí športovci.
      "Sú medzi nimi Iveta Kuglerová (fitness, 1 rok), Peter Kasan a Ľubomír Jagnešák (pretláčanie rukou, 15 mesiacov), Michal Csontos (dráhový golf, 2 roky) a Matej Gašaj (atletika-disk, 2 roky). Ďalšie dva prípady porušenia  antidopingových pravidiel sú v riešení," informoval Motyčík.
     Komisári ADA vykonali k 29. októbru tohto roku 503 dopingových kontrol. Z toho 442 súťažných a 61 mimosúťažných. Najviac ich bolo uskutočnených v dostihovom športe (123), nasledujú atletika (67), ľadový hokej (62), futbal (47), cyklistika (26) fitness a kulturistika (20), vzpieranie a rafting (po 16), plávanie (14), lyžovanie (12), rýchlostná kanoistika (11). Náklady na jeden súťažný test sa pohybujú na úrovni 350-400 eur eur, na alkohol 5 eur, na spoločenské drogy 10-15 eur. Na základe kontraktu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR tohtoročný rozpočet ADA naantidopingové testy je 140 tisíc eur.
      V ADA súčasne funguje aktívny a manažérsky systém (ADAMS), ktorým sa získava prehľad o mieste pobytu športovcov pre ich mimo súťažné testovanie. „Ide o športovcov, ktorí sú na nadnárodnej športovej úrovni. Musia oznámiť jednu hodinu, kedy sú denne zastihnuteľní na testovanie," pripomenul Motyčík.
     V roku 2014 bolo v systéme zaradených 401 športovcov z 51 športových zväzov v 71 disciplínach. Z toho ich bolo v národnom registri 367 a v registri medzinárodných športových federácií 34 pretekárov. Po trojnásobnom porušení ohlasovacej povinnosti nasleduje disciplinárne konanie a sankcia zákazu športovej činnosti.
      Od 1. januára 2015 bude aktualizovaný Svetový antidopingový kódex. Zavádza sa nové pravidlo spoluúčasti jednotlivcov a organizácií. Je zakázané združovanie športovcov za účelom porušenia antidopingových pravidiel.  
      Prichádza k nastaveniu strategických výnimiek, v ktorých má športovec právo požiadať o výnimku kedykoľvek a kdekoľvek. Doterajší trest zákazu športovej činnosti na 2 roky sa rozširuje na 4 roky s tým, že je možná jeho modifikácia. Pri doživotnom treste zákazu športovej činnosti športovca sa zavádza aj trest pre sprievod, či personál športovca. Už od 1. septembra, po ZOH v Soči, sa dostali na zoznam zakázaných látok aj plyny argón a xenón.
       Podrobnejšie bude ADA o aktualizovanom Svetovom antidopingovom  kódexe informovať v januári 2015. Všetky novinky v antidopingovej problematike sú zverejnené na stránke www.antidoping.sk. „Spúšťame aj systém zverejňovania informácií formou Spravodaja, stretávame sa so športovými zväzmi, poskytujeme prezentáciu a konzultáciu samotným športovcom a lekárom športových zväzov," dodal Motyčík.

Zdroj: TASR

Facebook Zdieľať