» Aktuality » Návšteva ministerky školstva SR M. Lubyovej vo Fínsku

Návšteva ministerky školstva SR M. Lubyovej vo Fínsku

29.01.2018
Návšteva ministerky školstva SR M. Lubyovej vo Fínsku
     V dňoch 25. – 27. 1. 2018 sa uskutočnila pracovná návšteva ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej vo Fínsku.
     Na úvod pracovnej cesty sa ministerka školstva stretla s rezortnou kolegyňou - ministerkou školstva a kultúry Fínska S. Grahn-Laasonen a generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre vzdelávanie Fínska O.-P. Heinonenom.
     Hlavnými témami stretnutia boli výzvy a reformy systémov vzdelávania v oboch krajinách s dôrazom na stredné školstvo vrátane odborného vzdelávania a prípravy, ale aj mobilita profesorov a študentov, spolupráca v oblasti celoživotného vzdelávania, digitálne zručnosti, ale aj podpora a atraktivita učiteľskej profesie.
     Ministerka sa taktiež oboznámila s konceptom základného školstva a stredného duálneho vzdelávania v praxi, pričom navštívila základnú školu Mattlidens a multisektorálne vzdelávacie centrum Omnia v Espoo. Na záver prvého dňa absolvovala rokovania s predstaviteľmi Pedagogickej fakulty Univerzity v Helsinkách, s ktorými diskutovala o digitalizácii a inováciách vo vzdelávaní, ako aj o modernom vzdelávacom centre Minerva, ktoré spravuje Univerzita v Helsinkách.
      Súčasťou návštevy bolo rokovanie s 15 fínskymi expertmi na vzdelávanie, vrátane predstaviteľov škôl, univerzít a Ministerstva školstva a kultúry Fínska. Navzájom si vymenili poznatky a skúsenosti z prostredia fínskeho a slovenského vzdelávacieho systému, vrátane mobility učiteľov a študentov.
     V rámci návštevy ministerka navštívila taktiež herné štúdio Lightneer, ktoré vytvorilo vzdelávaciu hru „Big Bang Legends“, ktorej slovenská verzia bola uvedená v máji 2017.
     Ministerka sa tiež oboznámila s konceptom „Fun Learning“, ktorý je založený na fínskom know-how v oblasti vzdelávania a zohľadňuje najnovšie trendy a globálne potreby pre budúce vzdelávanie.
      Pracovnú návštevu ministerka zavŕšila na najväčšom vzdelávacom veľtrhu EDUCA, kde sa spoločne s riaditeľom pre všeobecné a skoré vzdelávanie Národnej agentúry pre vzdelávanie J. Kauppinenom zúčastnila panelovej diskusie s fínskymi expertmi na vzdelávanie.
      Témami diskusie boli transfer poznatkov a zdieľanie skúseností medzi Fínskom a SR, ako aj implementácia inovatívnych postupov v školách. Na panelovej diskusii boli identifikované oblasti spolupráce medzi SR a Fínskom, konkrétne vzdelávacie technológie a mobilita študentov a učiteľov.

Foto: MZVaEZ SR