» Aktuality » Mladí fyzici zo slovenska pocestujú na medzinárodný turnaj do Thajska

Mladí fyzici zo slovenska pocestujú na medzinárodný turnaj do Thajska

16.04.2015
Mladí fyzici zo slovenska pocestujú na medzinárodný turnaj do Thajska
     Už 23. ročník celoštátneho kola Turnaja mladých fyzikov (TMF) sa uskutočnil počas uplynulého týždňa (7. - 10. apríla 2015) v Bratislave. Víťazom sa stalo družstvo 1. súkromného gymnázia z Bratislavy pred družstvom Gymnázia Jura Hronca z Bratislavy a Gymnázia Pavla Horova z Michaloviec.
     V celoštátnom kole spolu súťažilo 8 tímov v 5-členných družstvách, ktoré hodnotila odborná porota.  Slávnostné vyhodnotenie výsledkov súťaže sa konalo 10. apríla 2015 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.
     „Tento ročník potvrdzuje trend, ktorý už v posledných rokoch vidíme, že tímy sú z roka na rok lepšie pripravené. Pred 10 rokmi sa nám stalo, že boli medzi tímami rozdiely výraznejšie, tentoraz medzi sebou súťažili takmer rovnocenní partneri,“ uviedol predseda TMF František Kundracik.
     TMF je súťaž pre 5-členné družstvá stredoškolákov vo fyzike. Spája v sebe myšlienky Fyzikálnej olympiády (riešenie príkladov) s myšlienkami stredoškolskej odbornej činnosti (prezentácia riešenia nejakého problému pred odbornou porotou). Úlohou súťažiacich je každý rok vypracovať 17 náročných úloh z rôznych oblastí fyziky tak, aby ich mohli prezentovať pred odbornou porotou.
     „Každý príde so svojim vlastným inovatívnym riešením úloh, navrhne vlastnú teóriu, preto je aj príprava na súťaž časovo náročná. Mne pomohlo aj to, že som mala skúsenosť z medzinárodnej súťaže počas minulého roka“, objasňuje Natália Ružičková, kapitánka víťazného tímu z 1. súkromného gymnázia v Bratislave.
     Približne 15 najúspešnejších reprezentantov súťaže sa zúčastní výberového sústredenia, na ktorom sa určí definitívne zloženie tímu na Medzinárodnom turnaji mladých fyzikov, ktorý sa uskutoční tento rok v Thajsku v termíne od 27. júna do 4. júla 2015.
     Celoštátne kolo TMF sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a jej organizátorom je IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.