Navigácia

Ministri členských štátov EÚ zodpovední za výskum formou videokonferencie diskutovali o ďalšom postupe v čase pandémie

      Reakcia európskeho výskumu a inovácií  na súčasnú pandémiu spôsobenú novým koronavírusom bola témou včerajšej videokonferencie ministrov členských štátov EÚ zodpovedných za výskum. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovit Paulis.
      Zástupcovia členských štátov EÚ diskutovali o návrhu akčného plánu Európskej komisie pod názvom „ERA verzus Corona“.  Tento návrh obsahuje aktivity,  ktorými by Európsky výskumný priestor (ERA) mal reagovať na súčasnú krízu v krátkodobom horizonte, t.j. v období niekoľkých týždňov. Ide o kľúčové opatrenia, ktoré je potrebné realizovať na zvýšenie podpory výskumu a inovácií, koordinácie aktivít a výmeny informácií v súvislosti s bojom proti ochoreniu COVID 19. Koordinácia by tiež mala prispieť k posilneniu globálnej spolupráce nevyhnutnej pre víťazstvo nad COVID-19 vírusom.
     Čelní predstavitelia všetkých členských štátov EÚ, ako aj prizvaných asociovaných krajín vyjadrili podporu navrhovaného akčného plánu. Zdôraznili, že v krízovom období je obzvlášť potrebná koordinácia aktivít, s cieľom efektívneho využitia ľudských i finančných zdrojov, pričom je nevyhnutné zachovať princíp solidarity. Obzvlášť dôležité je spojiť sily pri testovaní nových vakcín a liekov, ako aj pri vývoji nových technológií.
     Väčšina diskutujúcich upozornila tiež na potrebu synergie európskych programov, najmä na využívanie štrukturálnych fondov. V tejto súvislosti bude potrebné urýchlené zjednodušenie pravidiel čerpania, harmonizácia legislatívy a najvyššia možná miera flexibility.
     Ministri sa zaoberali aj úlohou vedcov v súčasnej situácii. V tejto súvislosti štátny tajomník Ľudovit Paulis vyslovil presvedčenie, že ich úloha je mimoriadne dôležitá. Na Slovenku sa vedecká obec zamerala na:
-     vývoj krátkodobej náhrady pľúcnej ventilácie,
-     vývoj lepšieho ventilačného vybavenia,
-     sebestačnosť v zabezpečení testovacích kapacít a
-     poskytnutie analýz a prognóz vývoja pandémie

    Následne štátny tajomník navrhol, aby na európskej úrovni Komisia zriadila jednu alebo viacero tematických poradných skupín alebo expertné panely, ktoré by mohli pomôcť urýchliť vedecké hodnotenie výskumných projektov.
     Predsedajúca - chorvátska ministerka školstva, vedy a športu  Blaženka Divjak na záver informovala, že formálna Rada ministrov EÚ  pre konkurencieschopnosť sa pravdepodobne uskutoční taktiež formou videokonferencie.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky