» Aktuality » Ministerstvo školstva dostane možnosť financovať aj iné ako centrálne učebníce

Ministerstvo školstva dostane možnosť financovať aj iné ako centrálne učebníce

29.10.2014
Ministerstvo školstva dostane možnosť financovať aj iné ako centrálne učebníce
     Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR bude môcť okrem centrálne financovaných učebníc, učebných textov a pracovných zošitov poskytovať základným, stredným a špeciálnym školám príspevok aj na zakúpenie schválených učebníc, učebných textov, pracovných zošitov a odporúčaných učebníc.
     Takýto priestor mu dáva dnes schválená novela školského zákona od Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD). Táto zmena sa do právnej normy dostala cez pozmeňujúci návrh Ľubomíra Petráka (Smer-SD) a účinná bude dňom vyhlásenia novely v Zbierke zákonov.
     Petrák svoj návrh vysvetľoval tým, že ide o dlhodobú požiadavku škôl. Ministerstvo tiež bude na svojom webe zverejňovať a aktualizovať zoznam schválených učebníc, učebných textov, pracovných zošitov a odporúčaných učebníc, na ktoré poskytne školám peniaze. Zverejňovať a aktualizovať bude aj zoznam schválených učebníc, učebných textov a pracovných zošitov, ktoré poskytne školám bezplatne.
     Samotný rezort školstva zmenu označil za otvorenie cesty k preplácaniu učebníc cudzích jazykov. "Ministerstvo bude môcť skúšobne poslať školám určitú sumu peňazí na nákup kníh s odporúčacou doložkou. Školy si takto budú môcť samé vybrať, ktoré učebnice chcú používať a priamo by ich nakúpili. Rodičia by takto ušetrili desiatky eur. V prípade, že sa tento spôsob obstarávania učebníc osvedčí, dáme školám do budúcna pri nákupe učebníc väčšiu voľnosť," deklaroval nedávno minister školstva Peter Pellegrini.