» Aktuality » Ministerka školstva Martina Lubyová navštívila knižný veľtrh Bibliotéka

Ministerka školstva Martina Lubyová navštívila knižný veľtrh Bibliotéka

08.11.2018
Ministerka školstva Martina Lubyová navštívila knižný veľtrh Bibliotéka

     Za účasti Ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej sa dnes v Bratislave začal ďalší ročník knižného veľtrhu Bibliotéka. Koná sa v dňoch od 8. do 11. novembra 2018 v priestoroch výstaviska Incheba.
     Ministerka školstva Martina Lubyová sa zúčastnila na predstavení knihy veršovaných rozprávok Milana Rúfusa s názvom Koza rohatá a iné rozprávky. S prítomnými deťmi hovorila o prínosoch čítania a doniesla im ukázať aj svoju obľúbenú kniha z detstva, ktorou bol Ferdo mravec. Spolu s deťmi ju porovnala so súčasným vydaním, v ktorom sa už nachádza viac obrázkov ako textu.
     “Knihy a čítanie sú veľmi dôležité, treba sa však sústrediť aj na text, aby ho ilustrácie nezatlačili do úzadia. Dnešné deti vnímajú najmä obrázky a text sa zmenšuje. Pritom čítanie veľmi pomáha pri osvojovaní si pravopisu, čo potom uľahčuje napríklad písanie diktátov, kde patrí „i“ a kde „ypsilon“. Takéto podujatia sú potrebné, pretože vzťah ku knihám treba rozvíjať od malička,“  uviedla ministerka Martina Lubyová.
     Veľtrh Bibliotéka tento rok sprevádza aj niekoľko podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky, a to celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične.
     Súčasne sa dnes v priestoroch Incheby koná aj Národná konferencia s názvom Veda a technika na Slovensku a v medzinárodnom výskumnom a vzdelávacom priestore – Smerovanie ku kvalite a vedomostiam. Rovnako sa dnes večer v Bratislave uskutoční slávnostné odovzdávanie Cien za vedu a techniku ako ďalšie z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2018.