» Aktuality » Minister vyzýva riaditeľov – predĺžte zmluvy svojim učiteľom!

Minister vyzýva riaditeľov – predĺžte zmluvy svojim učiteľom!

23.02.2015
Minister vyzýva riaditeľov – predĺžte zmluvy svojim učiteľom!
     Aj napriek tomu, že novela zákonníka práce a zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch zakázala prázdninové prepúšťanie učiteľov, zdá sa, že posledný zvonec týmto praktikám ešte neodzvonil.
     Minister Juraj Draxler totiž eviduje viacero sťažností na tento amorálny postup, kedy riaditelia škôl nútia zamestnancov podpisovať zmluvy na dobu určitú – s koncom trvania pracovného pomeru pred začiatkom prázdnin.
     „Odborári mi hlásili, že sa to ešte stále deje. Prípadov nie je veľa, ale snažíme sa vytvoriť zoznam, aby sme presne vedeli, kde takéto problémy sú. Je dôležité, aby konali aj odbory a my sme pripravení zverejniť konkrétny zoznam škôl a tlačiť na riaditeľov, aby konali zodpovedne,“ povedal minister Draxler.
     Riaditeľov škôl preto dôrazne vyzval, aby takéto zmluvy predĺžili.  „Je to nemorálne - na učiteľoch, ktorí vykonávajú náročnú prácu, takýmto spôsobom šetriť. Tam, kde sú takéto podozrenia, bude konať aj ministerstvo práce a bude vysielať na takéto pracoviská kontroly,“ uzavrel šéf rezortu.
     Podľa novely pracovný pomer na dobu určitú s pedagogickým zamestnancom bude môcť zamestnávateľ s pedagogickým zamestnancom dohodnúť najkratšie do 31. augusta, teda na obdobie do konca školského roka. Táto podmienka nebude platiť, ak školy budú prijímať učiteľov na zastupovanie, či už z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.  Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami, boli pritom alarmujúce – v júni ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra opäť nastúpilo do práce. V drvivej väčšine išlo stále o tie isté školy.