» Aktuality » Minister Peter Plavčan prijal generálnu riaditeľku UNESCO Irinu Bokovovú

Minister Peter Plavčan prijal generálnu riaditeľku UNESCO Irinu Bokovovú

06.05.2016
Minister Peter Plavčan  prijal generálnu riaditeľku UNESCO Irinu Bokovovú
     Na stretnutí ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana a generálnej riaditeľky UNESCO Iriny Bokovovej si obe strany vymenili skúsenosti a zaviazali sa k vzájomnej spolupráci.
     „Som veľmi rada, že som sa stretla s pánom ministrom školstva, vedy, výskumu a športu a vymenila som si s ním názory,“ povedala na úvod brífingu Irina Bokovová. „Bolo to veľmi prospešné, minister ma informoval o reforme, na druhej strane som ho ja informovala o pokroku UNESCO s Agendou 2030,“ dodala.
     Peter Plavčan informoval Irinu Bokovovú o nových úlohách, ktoré v súčasnosti stoja pred slovenským školstvom a zároveň sa oboznámil so základnými myšlienkami nového programu UNESCO pre obdobie do roku 2030. „Zhodli sme sa na tom, že máme spoločné prieniky hlavne v oblasti boja proti intolerancii a násiliu a taktiež sme sa ubezpečili o vzájomnej spolupráci tak, aby sme nielen v týchto, ale aj v ostatných témach mohli využiť skúsenosti oboch strán pri ďalšom postupe,“ povedal po skončení stretnutia minister.
     Základnou myšlienkou tohto programu je princíp inkluzívnosti, účasti a zodpovednosti všetkých krajín na zvyšovaní kvality vzdelávania. „Je potrebné mať vzdelávanie v oblasti ľudských práv, vzdelávanie v oblasti kultúrnej gramotnosti, ako zvykneme hovoriť, k tolerancii a zároveň som tiež zdôraznila potrebu vzdelávania v oblasti boja proti násiliu a extrémizmu,“ uviedla generálna riaditeľka. Ako ďalej povedala, vzdelávanie ku globálnemu občianstvu a vzdelávanie v oblasti ľudských práv a tolerancie je jedným z hlavných cieľov tejto organizácie. „Aj preto sme hovorili o boji proti násiliu a extrémizmu, ako posilniť našu spoluprácu a využiť skúsenosti odborníkov z UNESCO a ministerstva školstva v týchto oblastiach,“ dodala Irina Bokovová.
     Na záver zdôraznila, že UNESCO bude podporovať vládu a ministra v ambicióznom programe reformy vzdelávania.