» Aktuality » Minister Peter Plavčan: Na obete holokaustu nikdy nesmieme zabudnúť

Minister Peter Plavčan: Na obete holokaustu nikdy nesmieme zabudnúť

10.05.2017
Minister Peter Plavčan: Na obete holokaustu nikdy nesmieme zabudnúť
     Prenasledovanie a vraždenie Židov v 20. storočí počas 2. svetovej vojny si dnes pripomenul minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan návštevou Múzea židovskej kultúry a pamätníka významného židovského rabína Chatama Sofera v Bratislave.
     „Tragické osudy miliónov Židov v Európe, vrátane Slovenska, nesmú zostať nikdy zabudnuté a mali by sme si ich neustále pripomínať ako memento, kam až môže zájsť totalitná ideológia a ľudská nenávisť. Aj dnes sme konfrontovaní s extrémistickými náladami a myšlienkami a musíme ich jasne odmietnuť. V našej spoločnosti sa objavuje mnoho prejavov extrémizmu, preto je dôležité hovoriť o holokauste. Najväčším problémom totiž je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo, ale vlastenectvom v žiadnom prípade nie je. Musíme docieliť, aby mladí ľudia mali kritické myslenie, ktoré im pomôže rozoznať pravdu od klamstiev. Z minulosti sa musíme jednoducho poučiť, a to aj tak, že si takéto udalosti budeme neustále pripomínať,“ uviedol minister školstva Peter Plavčan pri návšteve múzea.
     Minister školstva si prezrel expozície mapujúce duchovnú a materiálnu kultúru Židov na území Slovenska, ako aj dejiny ich prenasledovania počas 2. svetovej vojny. S riaditeľom múzea Pavlom Mešťanom takisto diskutoval o možnostiach využitia publikácií vydaných múzeom pri výučbe témy holokaust. V uplynulých dňoch sme si totiž pripomínali nielen výročie ukončenia 2. svetovej vojny, ale pred niekoľkými týždňami sa konali tiež pietne akty k 75. výročiu začiatku deportácií židovských občanov zo Slovenska.
     Z Múzea židovskej kultúry sa minister presunul k Pamätníku Chatama Sofera (1762 –1839). Rabín Moše Schreiber, známy ako Chatam Sofer, pôsobil ako rabín židovskej obce v Bratislave a bol významným predstaviteľom tradičného židovského učenia. V tomto roku si pripomíname 15 rokov od odhalenia pamätníka.