» Aktuality » Minister Peter Pellegrini otvoril nový školský rok v Banskej Bystrici

Minister Peter Pellegrini otvoril nový školský rok v Banskej Bystrici

02.09.2014
Minister Peter Pellegrini otvoril nový  školský rok v Banskej Bystrici
     Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini otvoril dnes nový školský rok na školách v Banskej Bystrici.
     Ráno sa zúčastnil na slávnostnom otvorení školského roka v Základnej škole Slobodného slovenského vysielača na Skuteckého ulici, ktorú sám v minulosti navštevoval.
     "V živote by som si nebol pomyslel, keď som bol taký maličký a prišiel do tejto školy, že raz sa na ňu vrátim ako minister školstva. Je to dôkaz, že aj z takých malých špuntov, akí tu dnes sedia, naozaj môžu vyrásť osoby, ktoré budú mať možnosť ovplyvniť svoj svet. Želám im v rozlete veľké krídla, aby sa im darilo a aj rodičom, ktorých čaká náročné obdobie," uviedol minister vo svojom príhovore k prvákom a ich rodičom. Po ňom zavítal do jednej z prváckych tried a prezrel si aj priestory školy.
     Následne sa minister Peter Pellegrini presunul do Základnej školy na Triede SNP a na Gymnázium J. G. Tajovského, kde ho študenti prijali potleskom.
     „Som nesmierne rád, že tu dnes na tomto nádvorí môžem byť, pretože ho naozaj dôverne poznám. Milí spolužiaci, aj keď som na tejto škole maturoval pred 20 rokmi, stále sa vo mne ozývajú spomienky na školu, kde som získal najviac naozajstných kamarátov,“ povedal gymnazistom minister vo svojom príhovore. Okrem iného v ňom taktiež pripomenul tohtoročným maturantom, aby pri výbere vysokej školy zvolili takú, ktorá ich dobre pripraví pre trh práce a ďalší život.
      Minister P. Pellegrini potom pokračoval aj návštevou novozriadenej pobočky Súkromnej základnej školy pre žiakov s autizmom, Materskej školy na Ul. 29. augusta a na záver navštívil aj pedagógov na ŽS Jána Bakossa, ktorú chceli mestskí poslanci zrušiť. 
      Minister pedagógom a vedeniu školy zdôraznil, že teraz je na nich, aby našli také programy, ktoré budovu naplnia a dokážu opodstatnenie zachovania školy. 
     Proti jej zrušeniu sa postavil najmä preto, že v tomto prípade zriaďovateľ požiadal ministerstvo školstva o vyradenie školy zo siete len deň po tom, ako sa uskutočnilo výberové konanie na riaditeľa školy, kedy žiaci a rodičia mali už len niekoľko dní na výber novej školy.  
      Minister P. Pellegrini ocenil rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva mesta Banská Bystrica, ktorí rozhodnutie o zrušení školy napokon zrušili.