Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
Stromová 1, 813 30
Bratislava
Tel. +421 2/59374111
e-mail: info@minedu.sk

Minister Peter Pellegrini ocenil športové osobnosti

     Hokejový tréner Július Šupler, paralympionik Anton Sluka či trénerka telesne postihnutých volejbalistov Helena Hanková. Aj tieto športové osobnosti si dnes prevzali vyznamenania ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky za mimoriadny prínos v oblasti športu v roku 2014 z rúk Petra Pellegriniho.
     Slávnostný akt, počas ktorého bolo ocenených spolu 12 osobností z najrôznejších oblastí športu, sa uskutočnil v priestoroch MŠVVaŠ SR na Stromovej ulici v Bratislave. Minister Peter Pellegrini na ňom odovzdal Pamätné medaily ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR a Čestné uznania prof. Karola Stráňaia.
     „Veľmi si vážim úspechy našich športovcov i prácu športových odborníkov, či už trénerov, rozhodcov alebo funkcionárov, ktorí svoj život zasvätili športu. Som rád, že ich môžem ako minister nielen školstva ale aj športu takouto formou oceniť a poďakovať sa im. O to viac, keď viacerí z ocenených sa v tomto roku dožívajú významných životných jubileí,“ uviedol minister P. Pellegrini.
     Vo štvrtok 9. októbra 2014 ocenil minister školstva dodatočne ďalšie tri športové osobnosti, ktoré si z dôvodu pracovnej vyťaženosti nemohli prevziať ocenenia v pôvodnom termíne. Pamätnú medailu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR si prevzal bývalý úspešný reprezentant SR v džude Jozef Krnáč a Čestné uznania prof. Karola Stráňaia odovzdal Peter Pellegrini úspešnej basketbalovej trénerky Natálii Hejkovej a Ladislavovi Klementisovi, dlhoročnému trénerovi karate.

 
Zoznam športových osobností, ktorým bolo udelené vyznamenanie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky za mimoriadny prínos v oblasti športu v roku 2014
 
a)      Pamätná medaila ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky – za dlhodobú úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky:
 
1.      Anton Sluka (atletika zdravotne znevýhodnených)
Slabozraký atlét, ktorý reprezentoval Slovensko od roku 1993 a najväčšie úspechy dosiahol v maratóne. Mimoriadne úspešný bol na paralympijských hrách, na ktorých sa zúčastnil štyrikrát a získal na nich 3 medaily. V Atlante 1996 vybojoval zlato, striebro v Barcelone 1992 (ešte v československom drese) a rovnaký kov aj v Sydney 2000. Titul majstra sveta získal v roku 1994 a na majstrovstvách Európy vybojoval 1 zlatú a 3 strieborné medaily. S reprezentačným dresom sa rozlúčil na paralympijských hrách v Aténach 2004.
 
2.      Ladislav Gáspar (stolný tenis zdravotne znevýhodnených)
Dlhoročný úspešný reprezentant Slovenska v stolnom tenise, ktorý sa zúčastnil na štyroch paralympijských hrách (Atlanta 1996, Sydney 2000, Atény 2004 a Peking 2008) a získal na nich 1 zlatú, 2 strieborné a 2 bronzové medaily. Je majstrom sveta (okrem toho získal na MS dvakrát 2. miesto a trikrát 3. miesto) a dvojnásobným majstrom Európy (okrem toho  získal na ME šesťkrát 2. miesto a raz 3. miesto). Je držiteľom ocenení „Paralympionik desaťročia“ a „Najlepší telesne postihnutý športovec desaťročia“. Úspešnú kariéru paralympijského reprezentanta ukončil v roku 2011.
 
3.      Lenka Chalúpková – Gernátová (fitnes)
Výsledkami, ktoré dosiahla, prispela k dobrému menu Slovenska na najvýznamnejších medzinárodných súťažiach vo fitnes. Počas športovej kariéry sa stala majsterkou Európy a dvojnásobnou majsterkou sveta vo fitnes žien. Svoju úspešnú kariéru ukončila v roku 2006.
 
4.      Miroslava Kertiová – Jánošíková (džudo)
Počas športovej kariéry získala viacero významných umiestnení, z ktorých najcennejším je určite bronzová medaila z majstrovstiev Európy 1994. Štartovala aj na olympijských hrách 1992 v Barcelone. Po ukončení športovej činnosti sa venuje pravidelne deťom a mládeži v športovom oddiele TJ Sokol Bratislava ako trénerka džuda. Je doteraz jedinou slovenskou reprezentantkou, ktorá získala medailové umiestnenie na ME.

5.      Jozef Krnáč (džudo)
Dlhoročný úspešný reprezentant Slovenska v džude získal na olympijských hrách 2004 v Aténach historicky prvú medailu za 2. miesto. Z majstrovstiev Európy má striebornú a bronzovú medailu a získal aj titul majstra sveta a Európy v kategórii juniorov. Reprezentoval aj na svetových univerziádach, z ktorých si priniesol 2 bronzové medaily. So športovou kariérou sa rozlúčil zo zdravotných dôvodov a v súčasnosti pracuje ako tréner mládeže.
 
b)     Čestné uznanie prof. Karola Stráňaia – za celoživotné pôsobenie v oblasti športu:
 
1.      Helena Hanková
V minulosti reprezentantka Československa vo volejbale. Od roku 1976 pôsobila ako trénerka reprezentačného družstva telesne postihnutých volejbalistov, s ktorými získala na paralympijských hrách v Atlante 1996 striebornú medailu a v Barcelone 1992 a Sydney 2000 bronzové medaily. Pokiaľ bola pri trénerskom kormidle, reprezentačné družstvá vždy získali na ME a MS medailu. Okrem trénerskej činnosti bola zároveň aj športovou funkcionárkou, vykonávala funkciu generálnej sekretárky i predsedníčky SZTPŠ, ale stála aj na čele Slovenského paralympijského výboru.
 
2.      Ján Terezčák (lyžovanie)
Jeho celý život je spojený so športom, ale najmä s lyžovaním. Aktívny športovec – venoval sa hlavne bežeckému lyžovaniu, neskôr tréner, metodik, funkcionár a spoluorganizátor významných medzinárodných podujatí v lyžovaní. Pôsobil v štruktúrach Medzinárodnej lyžiarskej federácie vo funkcii technického delegáta a člena rozhodcovského zboru. V októbri tohto roku sa dožíva významného životného jubilea – 90 rokov.
 
3.      Peter Uríček (kulturistika)
Svojím celoživotným pôsobením v športe doma aj v zahraničí výrazne prispel k rozvoju a úspechom kulturistiky a fitnes na Slovensku. Po ukončení športovej kariéry, počas ktorej sa stal desaťnásobným majstrom Československa i majstrom Európy, pôsobil ako tréner, rozhodca a lektor vzdelávania v kulturistike, fitnes a silového trojboja. Od vzniku samostatného Slovenska až do roku 2010 pracoval ako generálny sekretár Slovenskej asociácie kulturistiky, fitnes a silového trojboja. V súčasnosti je stále rozhodcom na domácich i zahraničných súťažiach a podieľa sa tiež na výchove športových talentov.
 
4.      Marián Kukumberg (Konfederácia športových zväzov SR)
V minulosti úspešný československý reprezentant v hádzanej, neskôr tréner. Od roku 1993 je riaditeľom Strediska štátnej športovej reprezentácie MV SR, ktorého športovci pravidelne získavajú významné úspechy na olympijských hrách, majstrovstvách sveta, majstrovstvách Európy a ďalších významných podujatiach. Menovaný patrí dlhodobo medzi popredných predstaviteľov slovenského športu, je prezident Konfederácie športových zväzov SR, predseda Slovenského združenia telesnej kultúry a predseda Dozornej rady Slovenského olympijského výboru. Významne sa podieľa na úspechoch slovenského športu, na vytváraní podmienok najmä pre vrcholový šport a športovcov, ale aj na tvorbe koncepčných materiálov. V tomto roku oslávil životné jubileum – 60 rokov.
 
5.      Marta Brúderová (stolný tenis)
Dlhoročná funkcionárka v stolnom tenise na všetkých úrovniach. Pôsobila aj ako trénerka mládeže na klubovej úrovni. Vo funkcii rozhodcu sa zúčastnila na viacerých majstrovstvách Európy, vrátane juniorských kategórií, aktívne pôsobila aj pri organizovaní ME 2005 a MSJ 2010, ktoré sa uskutočnili na Slovensku. Mimoriadne aktívna je pri organizovaní školských súťaží v stolnom tenise a stále činná ako lektorka na školeniach trénerov a rozhodcov. V tomto roku sa dožíva životného jubilea – 70 rokov.
 
6.      Július Šupler (ľadový hokej)
S jeho menom sú spojené prvé roky reprezentačného družstva Slovenska v ľadovom hokeji. Družstvo pod jeho trénerskou taktovkou postúpilo v najkratšom možnom čase až do najvyššej kategórie majstrovstiev sveta. V roku 1994 viedol reprezentačné družstvo na turnaji v rámci zimných olympijských hier, na ktorom obsadilo výborné 6. miesto. Po MS 1996 vo Viedni sa skončila jeho prvá misia pri reprezentačnom družstve. Potom trénersky pôsobil na klubovej úrovni, ale v rokoch 2006 – 2008 sa opäť stal reprezentačným trénerom. Neskôr viedol v Kontinentálnej hokejovej lige lotyšský klub Dinamo Riga a tiež Donbass Doneck.
 
7.      Jozef Gálik (Slovenský orol)
Svoje bohaté skúsenosti z aktívnej športovej kariéry využil ako kondičný tréner v príprave športovcov – československých reprezentantov v krasokorčuľovaní a plávaní. Je autorom rozsiahlych metodických materiálov v odborných časopisoch. Patrí k zakladateľom kondičnej kulturistiky a gymnastiky na Slovensku. Na Slovensku má zaregistrovaných 50 patentov, vynálezov, priemyselných vzorov          a zlepšovacích návrhov. Od roku 1993 je predsedom Slovenského orla, ktorý je kresťanskou športovou a telovýchovnou organizáciou. V tomto roku sa dožíva životného jubilea – 70 rokov.
 
8.      Vladimír Hančík (volejbal)
Je uznávaným volejbalovým odborníkom, a to najmä so ženským volejbalovým družstvom Slávia UK Bratislava, s ktorým v roku 1976 vybojoval európsky Pohár víťazov pohárov. Bol aj trénerom ženskej volejbalovej reprezentácie Československa, s ktorou v roku 1985 vybojoval na majstrovstvách Európy štvrté miesto. Po ukončení aktívnej trénerskej dráhy sa vydal na dráhu funkcionársku, je dlhoročným predsedom a prezidentom VK Slávia UK Bratislava. Pôsobil aj na akademickej pôde, a to na Katedre teórie a didaktiky hier FTVŠ UK. V tomto roku sa dožil životného jubilea – 70 rokov.

9.      Natália Hejková (basketbal)
Je jednou z najvýznamnejších osobností slovenského basketbalu a jej najúspešnejšie trénerské pôsobenie je spojené s klubom SCP Ružomberok, v ktorom pracovala 16 rokov. V ére samostatného Slovenska dosiahla s týmto tímom desať majstrovských titulov v rade a dvakrát vyhrala Euroligu. S reprezentáciou Slovenska získala ôsme miesto na Majstrovstvách sveta v roku 1998 a štvrté miesto na Majstrovstvách Európy v Poľsku, ktorým si krajina zabezpečila postup na olympijské hry v Sydney 2000. Okrem slovenskej reprezentácie však pôsobila aj v ruskej, a to ako asistentka trénera. V roku 2007 sa s ruským tímom stala majsterkou Európy a v roku 2008 na olympijských hrách v Pekingu získala bronzovú medailu. V súčasnosti pôsobí ako trénerka. Je držiteľkou štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra III. tr. a ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii šport za rok 1999 a v tomto roku oslávila krásne životné jubileum – 60 rokov.

10.       Ladislav Klementis (karate, kobudo)
Už 45 rokov aktívne pracuje na najvyšších postoch športových organizácií zastrešujúcich na Slovensku karate, kobudo a sebaobranu. Je takpovediac „otcom“ karate a kobudo u nás a podieľal sa aj na založení prvého slovenského oddielu karate. Je trénerom, školiteľom, rozhodcom, skúšobným komisárom a spoluzakladateľom Svetovej konfederácie karate. Aktívne sa podieľal aj na činnosti troch svetových organizácií. So súhlasom japonskej vlády bol vymenovaný za „Veľvyslanca dobrej vôle Okinawy“.

Facebook Zdieľať