» Aktuality » Európski ministri pre výskum schválili opatrenia na podporu mladých vedcov

Európski ministri pre výskum schválili opatrenia na podporu mladých vedcov

29.11.2016
Európski ministri pre výskum schválili opatrenia na podporu mladých vedcov
     Zlepšenie možností získania grantov, zvýšenie atraktívnosti vedeckej dráhy, ako aj vytvorenie lepších podmienok pre profesijný i osobný život. To všetko by malo priniesť začínajúcim a mladým vedcom schválenie záverov Rady pre konkurencieschopnosť (časť výskum) o opatreniach na podporu začínajúcich výskumných pracovníkov. Ministri členských štátov EÚ ich podporili na dnešnom zasadnutí Rady v Bruseli, ktorému predsedal minister školstva Peter Plavčan.
     Slovensku sa tak podarilo presadiť jeden zo základných cieľov v rámci témy podpora talentu, ktorá bola patrila medzi hlavné témy celého predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Závery Rady do významnej miery vychádzali z Bratislavskej deklarácie mladých výskumníkov, na ktorej spolupracovali aj viacerí mladí vedci z celej EÚ.
     „Prijaté závery Rady obsahujú odporúčania a návrhy opatrení na národnej aj európskej úrovni pre vytvorenie priaznivého prostredia pre novú generácie mladých vedcov. Chcem sa súčasne poďakovať zástupcom Európskej komisie, najmä komisárovi Carlosovi Moedasovi a generálnemu riaditeľovi Robertovi-Janovi Smitsovi, ktorí stáli pri zrode spolupráce s mladými vedcami a podporovali ju do dnešného dňa,“ uviedol po skončení zasadnutia minister Peter Plavčan.
     Ministri okrem toho diskutovali aj o ďalších možnostiach zlepšovania medzinárodnej spolupráce EU s tretími krajinami  formou implementácie Stratégie Európskej komisie pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a inovácií.