» Aktuality » Európska rada pre výskum po prvý raz na Slovensku

Európska rada pre výskum po prvý raz na Slovensku

14.06.2013
     Pri príležitosti historicky prvého zasadnutia Európskej rady pre výskum (ERC) na Slovensku sa uskutoční v pondelok 17. júna 2013 tlačová konferencia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na stretnutí bude informovať štátny tajomník rezortu Štefan Chudoba spolu s prezidentkou ERC Helgou Nowotny. Na otázky novinárov bude odpovedať aj doposiaľ jediný držiteľ grantu ERC na Slovensku Ján Tkáč z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied.
     Tlačová konferencia sa bude konať v priestoroch Hotela Bôrik s naplánovaným začiatkom o 17.00 hod. Po jej skončení sa uskutoční konferencia ERC, za účasti prevažne slovenskej vedeckej obce. Stretnutie bude pokračovať v utorok  18. júna 2013 plenárnym zasadnutím ERC.
     Organizátorom podujatia je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Európskou radou pre výskum a so Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).
 
ERC vznikla v roku 2007 ako súčasť 7. rámcového programu. Ide o nezávislý grantový orgán EÚ na podporu výskumu na hraniciach poznania. Téma výskumu nie je určovaná vopred nastavenými prioritami, určuje si ju sám výskumník. Poslaním ERC je súťažným financovaním (grantmi) stimulovať špičkový výskum v Európe, podporovať výskum na hraniciach poznania vo všetkých vedných disciplínach, a to zásadne na základe vedeckej excelentnosti.
 
Granty ERC sa udeľujú projektom začínajúcich i renomovaných výskumníkov, ktorí v Európe pracujú alebo sem za prácou smerujú. Jediným výberovým kritériom je vedecká excelentnosť. Cieľom je rozpoznať najlepšie myšlienky, udržať ich, potvrdiť ich výnimočnosť, zviditeľniť najlepšie mozgy Európy, ako aj pritiahnuť do Európy talenty zo sveta.
 
Granty ERC dosahujú až 2,5 milióna eur pre jedného výskumníka a jeho tím. Grant ERC je mimoriadne prestížnou záležitosťou pre výskumníka, ale aj pre výskumnú organizáciu a krajinu. Medzi držiteľmi ERC grantov nájdeme aj viacerých laureátov Nobelovej ceny.