» Čitateľská súťaž pre žiakov ZŠ - január 2017 - vyhodnotenie

Čitateľská súťaž pre žiakov ZŠ - január 2017 - vyhodnotenie

Milí súťažiaci,
           
opäť sme tu s vyhodnotením súťažných príspevkov za mesiac január 2017. Tentoraz ste písali o Knihe, ktorá ma motivovala k športu. Prezradím, že jeden z členov poroty, významný slovenský spisovateľ, ktorý mimochodom tiež pravidelne športuje – Pavol Banáš, svoje hodnotenie výstižne glosoval týmito slovami: „Začína sa nám to „zahusťovať“, čo považujem za dobré znamenie zvýšeného záujmu žiakov i pedagógov“.
     V januári sme totiž zaznamenali naozaj rekordné množstvo príspevkov. Nebolo veru jednoduché prehrýzť sa nimi. Povedané takmer vydavateľskou terminológiou, dohromady to bolo takmer tristo rukopisných strán veľmi podnetného a pútavého čítania.   
     Krátko ešte zopakujeme, že pri zostavení poradia berieme do úvahy (podobne ako pri predchádzajúcich témach) skutočnosť, či žiak/žiačka aj aktívne robí šport, ktorý je témou ním vybranej knihy. Aj preto sme nevybrali niektoré príspevky, ktoré boli z pohľadu štylistického azda dobré, ale chýbalo v nich  žiakovo prepojenie na šport.
A tu sú očakávané výsledky:
 
1. Samuel Hasák
2. Adelka Gromanová, Kristína Hačundová
3. Zoana Muranská, Filip Rosa
 
     Ôsmak Samuel Hasák písal so strhujúcim zaujatím o knihe Futbal – základné zručnosti, techniky a triky na zlepšenie hry. Tento príspevok sme dali na prvé miesto pre silu jeho výpovede, keď chlapci aj po strate trénera trénovali ďalej podľa návodov z knihy. Verím, že pre mnohých z vás môžu byť jeho skúsenosti inšpirujúce, preto časť z jeho príspevku odcitujeme:
     „Táto kniha obsahuje úspechy vo futbale, ale aj nové kľučky, triky a veľmi dobré kondičné cvičenia. Veľmi dobré hovorím preto, pretože som túto istú knihu daroval trénerovi a vďaka cvikom, podľa ktorých sme cvičili,  naše postavenie v tabuľke bolo na druhom mieste,“ píše Samuel a pokračuje: „Ja viem, najlepšie je prvé miesto, ale vďaka knihe, ktorú čítam dennodenne som pochopil, že nevyhráva len ten, ktorý je vždy vpredu, ale aj ten, ktorý si tým všetkým prejde pomaly a nakoniec aj tak zvíťazí.
     Minulú sezónu sme mali veľmi dobrého trénera, ale bol taký, že nemal tzv. „tvrdú ruku“, a preto sme skončili síce tiež na druhom mieste, ale tento raz od konca. Na zápasoch sme neboli slušní a dostali sme ako tím spolu veľa žltých a červených kariet, či už za nevhodné správanie alebo aj za fauly, ktoré sme spôsobili. Naši protivníci neboli od nás silnejší a ani zdatnejší, ale zato boli oveľa rozumnejší a to sa odzrkadlilo aj vo výsledkoch. Veď sami povedzte, komu by ste pomohli? Tým, ktorí hrajú slušne a čisto, alebo tým, ktorí neustále faulujú spoluhráča a robia neplechu? Uvedomili sme si to až neskôr, keď nás náš klub nedokázal ďalej podporovať a platiť sezóny, aby sme hrali ďalej.  Zrušili nám aj trénera, ktorého sme mali veľmi radi, i keď sme ho vôbec neposlúchali. A vtedy sme si uvedomili, čo pre nás všetkých futbal znamená. V tú chvíľu sa u nás vo vnútri niečo zlomilo, a keďže nám klub dokázal zaplatiť už iba jednu sezónu, tak sme začali podľa „mojej knižky“ cvičiť a po každom tréningu sme si prečítali ďalšiu časť knihy, podľa ktorej sme trénovali na ďalší deň“.

     Cenu pre víťaza Samuela HAsáka - tričko s podpismi našich hokejistov - daroval do súťaže predseda spoločnosti PRO - Hokej a bývalý úspešný hokejový reprezentant Richard Lintner.

     Druhé miesto patrí dvom žiačkam – Adelke Gromanovej a Kristínke Hačundovej. Piatačka Adelka Gromanová sa vyznáva k svojmu vzťahu k ľudovému tancu slovami: „Folklór je súčasťou našej kultúry, a preto som sa rozhodla chodiť na tanečné kurzy. To som ešte ani netušila, že náš tanečný majster Vlado Urban je nielen super tanečník, ale aj človek a dokonca aj spisovateľ. Práve preto som si vypožičala jeho knihu Dom, v ktorom sa tancuje. Knihu som čítala s radosťou, lebo som sa dozvedela o detstve môjho tanečného majstra, ako aj zážitkoch na gazdovstve. Aj vďaka jeho knihe som pochopila, že ľudový tanec je nielen športom, ale aj láskou na celý život. Folklór je naším kultúrnym dedičstvom. Tancujem rada aj vďaka Vladovi Urbanovi“. Skvelo napísané a doslova cítiť pozitívny vplyv príkladu.
     Kristínka Hačundová, žiačka 8. A,  krásne popísala príbehy záhoráckych chodcov i silný pozitívny príklad mamy, ktorá ju viedla k tomuto športu, čo oceňujeme. „Táto kniha obsahuje všetky víťazstvá v chodeckých pretekoch,“oboznamuje nás Kristínka. „Sú tam zapísané začiatky Štefana Petríka či Jána Záhončíka, ktorí boli vtedy na Záhorí slávni. Niežeby už neboli, ale zastúpili ich ďalší mladí športovci. Tento šport sa posúva z generácie na generáciu. (...) Na Záhorácku dvadsiatku či desiatku nechodievali len Búrania, ale aj z iných okresov, či z iných štátov. Odvtedy, čo som sa narodila, som sa veľmi tešila na Záhorácku dvadsiatku, pretože sa každoročne uskutočňuje na našej ulici. Každý rok ma to k niečomu inšpirovalo. Naučila som sa, ako prepínať nohy. Spolu s mamkou sme  vždy trénovali a odmalička ma k tomu viedla. Aj keď som sa ja aktívne tomuto športu nikdy nevenovala, ale stal sa pre mňa veľmi obľúbený. Vždy, keď máme čas, tak si ideme s mamkou „zašportovať“. A nakoniec, ako dopíšem tento príbeh, chcem povedať, prečo som si práve túto knihu vybrala. Vybrala  som si ju práve preto, že tomuto športu sa venovala hlavne moja mamka a preto tento „šport“ veľmi obľubujem“.

     Tretie miesto obsadili opäť dvaja súťažiaci – Zoana Muranská a Filip Rosa. Ôsmačka Zoana Muranská si vybrala príbeh tenisového kráľa. Iste tušíte, že ide o Novaka Džokoviča. Skvelo napísané aj výborne vystihnutý vplyv Novaka Djokoviča na osobný rast žiačky v tenise.
     „Prečo som čítala túto knihu?“, kladie si Zoana rečnícku otázku, na ktorú vzápätí  odpovedá nasledovne: „Myslím, že najväčším dôvodom bol fakt, že hrám tenis piaty rok. Priviedli ma k nemu rodičia, pretože keď videli, s akou radosťou som sa chodila pozerať na tenisové turnaje a tréningy, na ôsme narodeniny mi kúpili tenisovú raketu. Vždy ma fascinovalo, ako môžu hráči tak presne odbíjať loptičku, behať tak rýchlo a zachovať si chladnú hlavu, pretože mne sa neraz stalo, že som hodila raketu na zem a sadla si na lavičku s myšlienkou, že s mojím tenisom už je koniec. Srbský tenista Novak Djokovič, o ktorom je kniha, sa správa úplne inak. Aj v najťažších chvíľach počas zápasu sa nenechá odradiť a hrá naplno ďalej. Ďalším dôvodom je, že kniha sa čítala ľahko. Bola písaná s humorom a nie sú tam len Novakove názory, ale aj názory Jeleny Genčičovej – Novakovej bývalej trénerky, taktiež aj názory tenistov z prvej svetovej päťky Rogera Federera, Rafaela Nadala a Andyho Murraya“.
     Filip Rosa, žiak 6. A, Základná škola Radovana Kaufmana, Nádražná 955, Partizánske 1, pozoruhodne vyťažil športovú tému z rozprávky Snehová kráľovná od Gordany Maletic. Filipa zaujalo, „že kniha nesie meno iného autora, a preto som sa rozhodol, že porovnám, ako túto známu tému vníma aj niekto iný.
      Snehová kráľovná - k januáru určite patrí právom. Nielen, že vďaka nej sa môžem tešiť z mojich najobľúbenejších športov - sánkovačky/lyžovačky, ale najmä turistiky. Veď taká Gerda bola asi v rozprávkovom svete tou najväčšou turistkou a  prešla za Kayom až na kraj sveta, aby mu pomohla, aby našla svoju "nedostač" - človeka, ktorý pre ňu znamenal všetko. Po prvých riadkoch ma tento príbeh opäť dostal. Sila priateľstva a lásky, odhodlanie, ktoré dokáže Gerde pomôcť opätovne „rozmraziť“ ľadové srdce svojho priateľa, dať jeho i svojmu životu nový zmysel...čo môže byť azda krajšie? Tá nekonečná „rozprávková a zároveň coolová“ turistika sa Gerde vyplatila. Nielen, že spoznala mnoho krajín, dobra, ale opätovne ukázala aj to, čo je cieľom tejto súťaže, že myslenie je pohyb, a to nielen v tom pravom slova zmysle, ale aj v prenesenom význame. Mohla čakať doma na svojho priateľa, prijať osud i stratu milovaného človeka, ale jej rozum v kombinácii s láskou v srdci ju dohnali k naplneniu svojho sna a k oslobodeniu toho, kto naozaj za to stál.
     Tento príbeh, či už od Andersena, či v podaní Gordany Maletic má neskutočné čaro. Nehýbe len ľudskými očami pri čítaní, ale hlavne naším srdcom. (...) Myslím, že Gerda jednoznačne vedie v rámci turistického rebríčka ako č. 1, ale nenechala sa zahanbiť ani v sánkovaní, korčuľovaní, či lyžovaní...☺. No predovšetkým je tento príbeh unikátny tým, že pohýna vpred aj naše srdce (nielen telo) a ukazuje na tie pravé hodnoty – priateľstvo a lásku.“.

      Excelentnou ukážkou podpory čítania a čitateľskej gramotnosti u žiakov sú kolektívne príspevky žiakov, ktoré nám do súťaže poslali pani učiteľky nižších ročníkov základných škôl. Opäť sa nám ozvalo 16  žiakov 1.B triedy zoZákladnej školy Ľubica, Školská 1, 05971 Ľubica. Ich pani učiteľka PaedDr. Eva Raffajová pre nich vybrala knihu Tatranskí nosiči/história nevšednej profesie od Kataríny Novákovej. Z listu vyberáme: „(...) ak niečo chceme dosiahnuť, musíme pravidelne trénovať, pracovať na sne, i keď teraz je to naučiť sa čítať a písať či počítať. Pre nás je to tiež cieľ, ako byť v živote šťastným. Teraz nám k tomu pomáhajú aj prechádzky okolo nášho potoka s výhľadom na naše Tatry, ktoré máme na dosah a preto nás lákajú stále viac a viac. Zatiaľ môžeme vynášať naše malé náklady na vrch Dulinberg, ktorý je nad Ľubicou a vidieť z neho doďaleka. Turistika je pre nás stále viac a viac  zaujímavejšia.“.
     Prváci spod Tatier nám poslali obrázky vlastných výtvarných prác, kde nakreslili tatranských nosičov, ako nosia svoje vynášky na chaty, ktoré sú vysoko v oblakoch Tatier. Ďakujeme žiakom, že nám priblížili krásu a majestátnosť našich veľhôr; štíty v ich podaní sú naozaj veľmi strmé, ale nosiči sú odhodlaní zvládnuť aj tieto prírodné prekážky, a to dokonca s úsmevom od ucha k uchu...

     Ani žiaci 2. A Základnej školy, Komenského 707, Sečovce, sa nedali veru zahanbiť. Športujú a čítajú tiež spoločne pri knihe Odřeja Sekoru: Ferdo cvičí mravenisko. Pani učiteľka Marta Danková nám prezradila, že jej zverenci v knihe objavili jednotlivé športové disciplíny ľahkej atletiky. Každé dieťa si v nej našlo ten svoj, či to bol beh, hod alebo skok. Základná škola v Sečovciach organizuje totiž každoročne v júni pre žiakov 1. – 4. ročníka  Detskú olympiádu.  Už mali 25. ročník. Zúčastňujú sa jej každoročne nielen žiaci tejto školy, ale aj žiaci z iných škôl v meste i v obvode. Druháci umocnili čitateľský zážitok aj veselými obrázkami. Malí športovci sa priznali, že sa už teraz veľmi zodpovedne pripravujú na Detskú olympiádu: „Pri behu trénujeme ako mravce, dvíhame kolená, stúpame na špičky a pohybujeme rukami (...) Aj ja cvičím na olympiádu ako Ferdo, aby som vyhral medailu. (...) Veľmi sa mi páčilo, ako Šmikynôžka skákal do výšky. My skáčeme len do diaľky. (...) Klietka na ihrisku nebola z cirkusu, ale pre športovcov, ktorí hádzali kladivom“. 

     Azda ešte dodatok k citovaným výrokom. Jednotlivé postrehy žiaci napísali úhľadným písaným písmom. Ďakujeme nielen malým detským olympionikom, ale aj pani učiteľke za námahu a držíme im tuho palce, aby na Detskej olympiáde uspeli čo najlepšie.
     Zistili sme, že žiaci základných škôl v meste Sečovce sa čitateľsky i športovo naozaj činia. Do súťaže sa zapojili aj žiaci 3. A triedy zo Základnej školy, Obchodná 5, Sečovce. Tie išli na vec takmer s metodickou presnosťou. Spolu s triednou pani učiteľkou PaedDr. Monikou Červeňákovou navštívili Mestskú knižnicu v Sečovciach, kde si  pre nich knihovníčka „teta Maja“ pripravila čítanie o športe. Tie si žiaci aj požičali. Keďže niektoré boli určené pre dospelých, tak hľadali i v školskej knižnici.  Deti si priniesli knihy z domu, požičali si ich od kamarátov i susedov.
     „Hoci nepatríme k „vrcholovým“ športovcom,“napísali nám tretiaci zo Sečoviec, „radi sa hýbeme, tešíme sa na pohyb, tešíme sa na telesnú výchovu. V triede sme si urobili výstavu kníh na tému: „Kniha, v ktorej sa píše o športe“.  Pozvali sme na ňu deti z ŠKD.“.
      O ich slovách vôbec nepochybujeme, pretože ich doplnili fotografiami i početnými výtvarnými prácami. Z každého príspevku, ktorí nám títo žiaci poslali vidno, akú dôležitú a nezastupiteľnú úlohu plnia ich pedagógovia a vychovávatelia, ktorí ich rozličnými, často veľmi vynaliezavými spôsobmi, nabádajú k čítaniu i k športu. 
      Mgr. Eva Kukučková, triedna učiteľka žiakov 3. A triedy Základnej školy Sama Cambela, Školská 14, Slovenská Ľupča, tiež prihlásila svojich zverencov do našej súťaže. Každý žiak z tejto triedy si vybral knihu o športe, ktorý obľubuje, v mesiaci január ju prečítal a napísal nám o nej. Pri otvorení ich e-mailu čakalo na nás milé prekvapenie: 16 usmievavých tvárí s knihou v ruke na spoločnej fotografii, ale aj jednotlivo, ktorí čítali knihy o horolezcoch, skialpinizme, futbale, lyžovaní, kolieskových korčuliach, gymnastike, bejzbale, snowbordingu, skokoch na lyžiach či jazde na koňoch.

      Mnohé súťažné príspevky, ktoré sme od vás dostali, sú naozaj veľmi pekne spracované a cítiť z nich veľmi silný vplyv prečítaných kníh na záujem žiakov o šport. Matej Krempaský, žiak 5. B, veľmi efektívne popísal konkrétny vplyv knihy na jeho športový rast. Jasmína Yusseffová, tercia, pekne spracovala príspevok a cítiť z neho silný vplyv na záujem žiačky o jazdecký šport.
     Osobitne chceme oceniť mnohých z vás, ktorí nám napísali znovu, ako napríklad Alex Kutliak, 5. A.,  ZŠ Heľpa,Školská 604/17, Heľpa, Ivana Ondrušová, 9. A, ZŠ s MŠ Ľubochňa Školská 155/17 03491 Ľubochňa, či Sofia Nina Fedorišinová, 7. B.

       Chceme ešte pripomenúť, že by sme veľmi radi pri všetkých menách víťazov uviedli aj školu a triedu i mesto, ale musíme rešpektovať  zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak nám však súčasne s textom súťažného príspevku pošlete aj tlačivo Súhlas dotknutej osoby so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov, ako to už niektorí súťažiaci urobili, tento problém hravo zvládneme.

      Na záver chceme úprimne pogratulovať výhercom, ako aj tým, ktorí sa do súťaže aktívne zapojili. Osobitne ďakujeme najmä všetkým pedagógom, ktorí sa nezištne a s veľkým nadšením podieľajú na tejto súťaži.
      Súčasne pripomíname, že témou v mesiaci marec je „Kniha, v ktorej sa píše o významných vedeckých objavoch, prípadne objaviteľských cestách“.
      Súťažné príspevky s označením „Marec 2016“ nám môžete posielať až do piatka 31. 03. 2017 na adresu citatelskasutaz@minedu.sk
 
Termín uzávierok jednotlivých mesiacov:
Marec 2017Kniha, v ktorej sa píše o významných vedeckých objavoch, prípadne objaviteľských cestách
T:piatok 31. 03. 2017
 
Apríl 2017Kniha, ktorá ma rozosmiala
T:piatok 28. 04. 2017
 
Máj 2017Kniha, ktorú by som odporučil kamarátke/kamarátovi
T:streda 31. 05. 2017

- Súčasne s textom súťažného príspevku nám posielajte aj tlačivo Súhlas dotknutej osoby so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov.
- Súťažné príspevky posielajte ako prílohu e-mailu.