» Čitateľská súťaž pre žiakov ZŠ - december 2016 - vyhodnotenie

Čitateľská súťaž pre žiakov ZŠ - december 2016 - vyhodnotenie

            Milí súťažiaci,
 
            vyhodnotenie súťažných textov za mesiac december 2016 nám trvalo o niečo dlhšie, a to hneď z viacerých dôvodov. Prvým z nich bol termín uzávierky, ktorý sa vzhľadom na vianočné prázdniny posunul. Druhým dôvodom bol veľký počet súťažných príspevkov, ktoré ste nám poslali.
            Veru sme mali čo čítať! S veľkým pôžitkom, radosťou i zadosťučinením sme sa pustili do vyhodnocovania. Vyberalo sa nám veru ťažko, lebo ste písali naozaj pútavo a najradšej by sme ocenili všetkých. Krátko ešte pripomenieme, že v decembri ste písali na tému  Kniha, ktorá je autobiografiou významného športovca.

A tu sú výsledky:
 
1.      Dáša Vlčková
2.      Oliver Dóczi
3.      Lucia Planietová 
 
     Ôsmačka Dáša Vlčková sa z plaveckej prípravky, v ktorej začínala, preplávala až do výkonnostnej skupiny a plávanie dostalo pre ňu nový rozmer. Tešila sa na každý tréning, hoci tréningy boli čoraz častejšie a náročnejšie, ba dokonca sa zúčastnila na plaveckom kempe Martiny Moravcovej, ktorej autobiografiu Dáša nielen čítala, ale nám o nej aj strhujúco napísala: „Nie som talent ako Martina, ale moja vášeň je rovnaká, o akej som čítala v jej knižke. Vďaka nej viem, že tréning a škola sa dajú zvládnuť, len stačí chcieť. Dodala mi odvahu snívať o štúdiu v zahraničí, odvahu žiť svoj sen...“
     Spontánnosť, sebavedomie a jasná snaha zvíťaziť sa u štvrtáka Olivera Dócziho prejavili v rozsahu jeho príspevku, ktorý napriek zlomenej ruke napísal pekným a čitateľným písaným písmom. Nezabudol tiež namaľovať Cristiana Ronalda s veľavravným gestom víťaza, o ktorom Oliver napísal, že už v útlom veku zažil chudobu. Oliver s ním súcitil, keď „čítal túto knihu. Asi preto, lebo ja vďaka mojim rodičom mám všetko. Nepoznám, čo je chudoba. Keby som bol vtedy jeho rovesníkom, určite by som mu pomohol. Daroval by som mu pekné kopačky, lebo futbal hrával väčšinou na verande v ponožkách.“.
     Zo svojho vzťahu k futbalu sa spontánne vyznala deviatačka Lucia Planietová, ktorej najobľúbenejšia biografia sa volá Messi: „Som dievčaťom milujúcim futbal. Čo na tom? Venujem sa mu už 9 rokov. Nikdy ma nič nenapĺňalo pokojom, elánom, láskou. Ihrisko sa stalo mojím domovom, rodinou, lopta najlepším priateľom, kopačky nevyhnutnosťou... Neviem, ako by vyzeral môj život bez odretých kolien, narazených zápästí, natiahnutých svalov, tvrdých pádov, sĺz šťastia i smútku...“
     Ceny pre výhercov – tričká – venoval tentoraz Volejbalový klub polície Bratislava, za čo úprimne ďakujeme aj v mene ocenených žiakov. 
 
     A pokračujeme ďalej. Povedané žargónom športovcov v prvej dvadsiatke bodovali aj ďalší majstri pera a športového ducha. Napríklad štvrtáčka Simonka Horváthová, ktorá sa „od malička rada hráva s loptou a už štvrtý rok chodí na futbalové tréningy a zápasy s chlapcami“. Prezradila tiež, že raz by chcela hrať futbal tak, ako podľa nej najlepší útočník Lionel Messi, o ktorom napísala veľa zaujímavostí.
     Šiestaka Ábela Csányiho šport baví, každý deň mu venuje dosť času, slovom, vyrastá z neho všestranný športovec. Veď posúďte sami: chodí plávať, behať a zapáčilo sa mu dokonca aj lyžovanie. Je členom futbalového klubu v Tvrdošovciach a trénuje trikrát do týždňa. Hrá za prípravku aj za tretiu ligu a podarilo sa mu vyhrať v Lige prípraviek Kornéla Salátu cenu najlepšieho strelca.
     Druhák Maroško Ilkanič chodí v škole pravidelne na futbalový krúžok a jeho vzor, hrdina, je skvelý futbalista Lionel Messi. To všetko nám Maroško napísal veľmi pekným a úhľadným  písaným písmom.
     Šiestak Filip Rosa zo Základnej školy Radovana Kaufmana v Partizánskom sa prihlásil aj do decembrovej súťaže. Aj jeho uchvátil životný príbeh Lionela Messiho. „Ja som si v knihe našiel opäť aj niečo pre seba,“ konštatuje Filip a pokračuje: „Že tvrdá a poctivá drina, ktorú venujeme splneniu nášho sna sa nám vráti, pokiaľ na sebe pracujeme naozaj poctivo a minimálne s takým odhodlaním ako sám Lionel. Možno je to zvláštne, nikdy som nebral športovcov ako svoje vzory, vždy som si myslel, že sú to „len“ hory svalov, ale teraz vidím, keďže sa aj vďaka vám, vážená porota zaoberám viac športovou tematikou ako predtým, akí výnimoční, múdri, zodpovední, cieľavedomí a skromní sú títo ľudia.“. 
     Autobiografický príbeh o futbalistovi Neymarovi zaujal siedmačku Sofiu Ninu Fedorišinová, ktorá hrá florball v dievčenskom tíme na základnej škole. Sofia Nina pri čítaní tejto knihy zistila, že šport nie je iba o talente, ale aj o snahe a vytrvalosti: „Takže mne táto knižka otvorila oči, lebo môžete mať talentu na rozdávanie, ale ak ho naplno nebudete rozvíjať, predbehne vás každý poctivec. Aj keď bol podľa mňa Neymar talent od narodenia, čo potvrdzuje jeho detstvo, keby sa športu nevenoval, určite by sa nedostal na takú úroveň, na akej je dnes. Je to vysoko kvalifikovaný športovec, ktorý hrá bezpochyby v jednom z najlepších klubov.“.
     Futbalista a stopér FO ŽP Podbrezová, piatak Alex Kutliak, ktorého idol už od 2. triedy je Ronaldo, by „raz  chcel byť taký ako Ronaldo. Mamina mi vraví, že som hral futbal od 1. roku. Verím tomu. (...) Ronaldova snaha, vytrvalosť a veľký sen ho doviedli až medzi najlepších hráčov sveta. Pre mňa je jednoznačne JEDNOTKA :):):). Kniha sa mi veľmi páčila, podporila ma vo futbale a presvedčila ma o tom, že sen sa môže stať skutočnosťou.“.
     Šiestačky – dvojičky Alexandru a Ivanu Gombitové, zaujal životný príbeh Rogera Federera. „Je to sympatická biografia o výnimočnom človeku a najlepšom tenistovi sveta s mnohými fotografiami. Aj my by sme sa mu chceli veľmi podobať. Neostáva nám nič iné, len vytrvalo naďalej trénovať," konštatovali sestry a priznali sa tiež, že po večeroch knihu o ňom„čítavali na posteli, každá prečítala jednu kapitolu a potom sme horlivo diskutovali.“.
     Aj teraz sa do čitateľskej súťaže zapojili celé triedy, napríklad žiaci 3. ročníka ZŠ s MŠ zo Žiliny pod vedením triednej učiteľky vymysleli naozaj originálny spôsob spoločného čítania. Keďže ide o kreatívny a motivujúci prístup, dovolíme si citovať niektoré pasáže: „Kniha putovala z rodiny do rodiny,“napísala nám Mgr. Jana Šepešová, „kde úlohou žiaka bolo prečítať si jednu danú kapitolu. Následne rozprávali, čo sa v živote Neymara  dozvedeli. Počas celého decembra postupne si knihu prečítali celú. Čítaniu knihy sa venovali na  hodinách čítania, slovenského jazyka. Kniha v ruke sa objavila i počas prestávok, pretože ich veľmi zaujala. Do školy si prizvali i  rodičov a cez hodiny nahlas čítali. Ako vzor, motivácia bola kniha i na telesnej výchove. Po dočítaní knihy žiaci nakreslili niekoľko obrázkov podľa vlastnej fantázie. Futbalová lopta sa zaplnila zaujímavými pocitmi a postrehmi z kapitol.“.
     Zahanbiť sa nedali ani žiaci 3. ročníka Cirkevnej spojenej školy – Základnej školy Svätej rodiny zo Sečoviec. Napísali nám o knihe Demitra 38, ktorú si spoločne prečítali na hodinách čítania. Tretiakov zaujal fakt, ako sa náš úspešný hokejista „z malého Slovenska  svojou usilovnosťou vypracoval na uznávaného športovca za morom.“.  
     Najviac ich zaujali ceny fair play, „pretože my keď súťažíme na telesnej výchove alebo na detskej olympiáde aj sa občas pritom pohádame, niekedy aj poplačeme. Vedieť pri takej situácii povedať prepáč alebo urobiť čestné gesto, to naozaj nedokáže každý! Je pre nás veľkým športovým vzorom.“.
     V čitateľskom i športovom úsilí nepoľavilo ani 16 žiakov 1. B triedy zoZákladnej školy Ľubica, ktorí s pomocou ich pani učiteľky PaedDr. Evy Raffajovej do súťaže opäť prispeli. Tentoraz ich zaujala kniha pána Petra Petrasa – v terajšej dobe chatára na Rainerovej chate – Na chodníku chodník. Žiakov fascinovalo, že známy „tatranec“ pracoval ako učiteľ telesnej výchovy na gymnáziu v Kežmarku a po práci sa ponáhľal vyniesť náklad na Zamkovského a Téryho chatu. Malí prváci sa preto pod vedením svojej pani učiteľky odhodlali venovať sa viac turistike a rozhodli sa propagovať ju. „Nielen tej ľahšej, z domu do školy a späť, peši všade, kam potrebujú ísť, ale keďže bývajú v podhorí Tatier, tak aj tej vysokohorskej.“.
     Hovorí sa, že najlepší príklad je ten osobný, ktorý má najmä v prípade učiteľov/učiteliek priam magnetizujúci účinok na žiakov. Napriek tomu, že RNDr. Danica Božová už nie je žiačkou ZŠ, ale učiteľkou biológie zo Základnej školy vo Svite, na čitateľskú súťaž reagovala slovami: „Myšlienka vyhlásenia takejto súťaže sa mi však veľmi páči.“ A spomenula si pri tom na svoje školské roky a najmä na knihu, „ktorá zmenila môj život viac ako čokoľvek iné“. Išlo o „osudnú“ knihu V klincovkách a s oštepom. Memoáre najslávnejšieho manželského športového páru dvadsiateho storočia Emila a Dany Zátopkovcov. Pani učiteľka nám prezradila, že sa po ich vzore snaží športovať až dodnes a k športovaniu sa snaží viesť i svojich žiakov, „nie však násilnou formou, skôr názorným príkladom“. Ako dobrovoľná trénerka atletiky spolupracuje pri organizovaní športových súťaží, zhotovuje fotodokumentáciu a publikuje príspevky o úspešných  športovcoch – aj o žiakoch školy, v ktorej pôsobí.

     Týmto krátkym prehľadom sme sa snažili priblížiť Vám aspoň niektoré najzaujímavejšie postrehy zo súťažných i nesúťažných príspevkov, ktoré sme za mesiac december 2016 od Vás dostali. Veľmi radi by sme pri všetkých menách víťazov uviedli aj školu a triedu i mesto, ale musíme rešpektovať  zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak nám však súčasne s textom súťažného príspevku pošlete aj tlačivo Súhlas dotknutej osoby so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov, ako to už niektorí súťažiaci urobili, tento problém hravo zvládneme.
Výhercom gratulujeme a ďakujeme všetkým, ktorí sa do súťaže zapojili. Tým, ktorí sa do nej chystajú ešte len zapojiť, prajeme veľa šťastia v ďalšom kole, ktorého témou je „Kniha, v ktorej sa píše o športe, ktorý obľubujem“.
     Súťažné príspevky s označením „Január 2016“ nám môžete posielať až do štvrtka 02. 02. 2017 na adresu citatelskasutaz@minedu.sk
 
Na záver doplníme ešte zopár spresňujúcich informácií:
·         Termín uzávierok jednotlivých mesiacov:
Február 2017Kniha, v ktorej sa píše o odvahe a o prekonávaní prekážok    T: štvrtok 02. 03. 2017
Marec 2017Kniha, v ktorej sa píše o významných vedeckých objavoch, prípadne objaviteľských cestách
T:piatok 31. 03. 2017
 
Apríl 2017Kniha, ktorá ma rozosmiala
T:piatok 28. 04. 2017
 
Máj 2017Kniha, ktorú by som odporučil kamarátke/kamarátovi
T:streda 31. 05. 2017
·         Súčasne s textom súťažného príspevku nám posielajte aj tlačivo Súhlas dotknutej osoby so správou, spracovaním a uchovávaním osobných údajov.
·         Súťažné príspevky posielajte ako prílohu e-mailu.

     Ďakujeme a už teraz nedočkavo očakávame ďalšie e-maily. Aj keď na niektoré z nich pre veľké množstvo neodpovedáme, každý jeden z nich si mimoriadne pozorne a s veľkým záujmom i rešpektom prečítame. Úprimne sa tešíme zo všetkých súťažných príspevkov, ktoré, veríme, budú inšpirovať aj ďalších žiakov, aby sa o niečo podobné tiež pokúsili. Napokon ďakujeme tiež všetkým učiteľom a riaditeľom základných škôl, a samozrejme, aj rodičom, ktorí Vás v tomto úsilí neochvejne a vytrvalo podporujú.