Navigácia

B. Gröhling: Ministerstvo školstva iniciuje očkovanie v marginalizovaných komunitách

Ministerstvo školstva presadilo prednostné očkovanie učiteľov, študentov vysokých škôl či očkovanie cez výjazdové tímy. Aktuálne iniciuje očkovanie aj v marginalizovaných skupinách. Cieľom je vytvoriť na školách od septembra bezpečné prostredie.

ilustračná foto

Odborníci, vedci a epidemiológovia varujú, že v oblastiach s nízkou zaočkovanosťou vznikne od septembra viac ohnísk nákazy. Predpokladá sa, že pôjde aj o školy, keďže na nich sa podľa informácií zo zahraničia často šíri delta variant koronavírusu. Naopak v oblastiach, kde je zaočkovanosť vyššia, najmä v skupine žiakov od 12 rokov vyššie, odborníci predpovedajú menej častý výskyt ohnísk na školách.

„Chceme, aby sa v septembri na školách vyučovalo, a aby boli školy čo najbezpečnejšie. To momentálne umožní jedine očkovanie. Tí, čo oň majú záujem, sa môžu prihlásiť do čakárne. Avšak vieme, že v izolovaných komunitách je ťažká dostupnosť informácií. Preto sa špeciálne zameriavame aj na túto skupinu,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Rezort školstva v tejto oblasti úzko spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, mimovládnymi organizáciami, pediatrami aj sociálnymi pracovníkmi. Tí budú informovať rodičov o možnostiach očkovania. Následne do danej lokality vycestuje výjazdový očkovací tím, ktorý umožní očkovanie rodičov, ako aj žiakov vo veku od 12 rokov vyššie.

 „Očkovanie je v súčasnosti jediným najúčinnejším spôsobom zvládnutia pandémie. Preto veľmi oceňujem angažovanosť všetkých samospráv, ktoré vyvíjajú maximálne úsilie pri zabezpečovaní dostupnosti očkovania svojich obyvateľov, obzvlášť tých, ktorí žijú vo vylúčenom a sociálne znevýhodnenom prostredí. Verím, že iniciatíva ministerstva školstva, na ktorej aktívne participuje aj náš úrad osloví k zapojeniu a spolupráci aj ďalšie obce. Pri zabezpečení očkovania detí vo veku dvanásť plus sú nápomocné pomáhajúce profesie, ktoré koordinuje náš úrad prostredníctvom národných projektov a sú aktívne aj v rámci šírenia osvety, informovanosti a pri poskytovaní potrebnej asistencie. Musíme urobiť všetko preto, aby nasledujúci školský rok prebiehal tak, aby nás a najmä deti prítomnosť pandémie neobmedzovala,“ uviedla Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity.

Prvou obcou, do ktorej výjazdový očkovací tím pôjde, budú Kecerovce. V obci v košickom kraji okrem vymenovaných aktérov intenzívne spolupracuje na informovaní aj školský žiacky parlament a rodičia detí a žiakov. „Do pilotného projektu sa zapojila ako prvá obec Kecerovce. Zaregistrovaných máme takmer 250 žiakov od 12 rokov vyššie. Aktuálne ministerstvu nahlasujú záujem na výjazdové očkovanie ďalšie mestá a obce z vylúčených lokalít,“ uviedla štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

 „Ďakujeme žiakom, pedagógom, kolegom z iných rezortov ako aj samotným rodičom detí. Aj v tomto smere je citeľné, že iba otvorenou komunikáciou a intenzívnou spoluprácou môžeme zabezpečiť vyššiu zaočkovať. Napriek tomu, že sa teraz očkovanie skloňuje najmä v súvislosti s dovolenkami, je to najmä cesta k ochrane seba, svojho okolia a hlavne k bezpečnejším školám od septembra. Preto je dôležité, aby všetci, ktorým na fungujúcich a bezpečných školách záleží, očkovanie využili,“ uzavrel Gröhling.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky