Navigácia

Až 2000 škôl má šancu testovať vedomosti žiakov elektronicky

     Celkom 1321 základných a stredných škôl do dnešného dňa podpísalo Rámcovú zmluvu o spolupráci s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania, vďaka ktorej budú môcť najbližšie dva roky využívať výhody rýchlejšej spätnej väzby a objektívnejšieho hodnotenia žiakov prostredníctvom elektronického testovania žiakov. Online preverovanie znalostí a zručností žiakov umožní NÚCEM prostredníctvom národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“. Celkom sa doň do roku 2015 môže zapojiť až 2000 škôl zo všetkých regiónov Slovenska.
     V jarných mesiacoch NÚCEM realizoval IKT prieskum počítačov škôl, ktoré prejavili záujem o spoluprácu na národnom projekte. „Podpisom Rámcovej zmluvy spolupráca so školami nadobúda oficiálny charakter. V prvom rade „zazmluvňujeme“ školy, ktoré úspešne absolvovali náš IKT prieskum školských počítačov a teda spĺňajú technické parametre elektronického testovania podľa požiadaviek projektu,“ povedala riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská a dodala, že riaditeľov škôl okrem iného zaujala aj možnosť dostať pridanú hodnotu - teda informácie o medziročnom napredovaní žiaka alebo o tom, aké znalosti má na začiatku a na konci daného školského roka či na výstupe z deviateho ročníka. „Zapojené školy budú na vyučovacích hodinách testovať novovytvorené úlohy a testy, ktoré pod gesciou NÚCEM vytvoria učitelia z rôznych regiónov Slovenska. V ďalšej etape projektu budú môcť školy realizovať elektronicky aj Testovanie deviatakov alebo externú časť maturitnej skúšky (tzv. písomné maturity),“ objasnila podstatu spolupráce so školami riaditeľka Kanovská.
     Najviac škôl zapojených do projektu (209) je zo Žilinského samosprávneho kraja, percentuálne najmenej škôl je z Prešovského a Nitrianskeho kraja. V rámci Bratislavského VÚC je v projekte zatiaľ 135 základných a stredných škôl, čo však predstavuje takmer 92% ZŠ a SŠ, ktoré absolvovali IKT prieskum školských počítačov. V rámci neho NÚCEM zisťoval minimálne technické parametre na realizáciu elektronického testovania - internetové pripojenie s rýchlosťou aspoň 2 Mb/s a aspoň 10 vyhovujúcich žiackych počítačov, ktoré majú operačnú pamäť (RAM) aspoň 1GB, operačný systém Windows XP, Windows Vista, Windows7 alebo Windows 8 a monitor s rozlíšením aspoň 1024 na 768 bodov.
     Pracovníci NÚCEM ostávajú naďalej v kontakte aj so školami, ktorých počítače v IKT prieskumom neprešli alebo riaditelia škôl rozhodnutie vstúpiť do projektu odročili na jeseň napríklad z dôvodu rekonštrukčných prác v budove, spájania sa s inou školou či finišovaním vlastného europrojektu.
     Do národného projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“ NÚCEM - v rámci ktorého školy budú častejšie a pravidelnejšie monitorovať úroveň vedomostí, zručností a kľúčových kompetencií žiakov elektronickou cestou - sa môžu zapojiť len plno organizované základné školy, stredné školy a osemročné gymnáziá. V prípade záujmu o jesenný prieskum IKT riaditelia škôl získajú viac informácií na e-mailovej adrese: e-testovanie@nucem.sk alebo telefonicky na číslach 02/32782610 a 02/32782611.

Mária Grebeňová-Laczová
manažérka publicity národného projektu

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky