» Aktuality » ADA SR v Litve medzi expertmi v oblasti antidopingu

ADA SR v Litve medzi expertmi v oblasti antidopingu

03.09.2015
ADA SR v Litve medzi expertmi v oblasti antidopingu
     Zástupcovia národných antidopingových agentúr a popredných svetových agentúr sa na júlovom stretnutí v Litve venovali prevencii a vzdelávaniu v oblasti antidopingu T-DO Education. O nové skúsenosti v tejto oblasti sa vo svojich prednáškach podelili napríklad aj zástupcovia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), Austrálskej antidopingovej agentúry (ASADA) a ďalších dôležitých inštitúcií.
     Dominic Müeser predstavil multidimenzionálny prístup v rámci Stratégie prevencie NADO v Nemecku. Krajina pokračuje v elektronickom vzdelávaní športovcov a sprievodného personálu, doteraz sa zaregistrovalo na on-line kurz viac ako 19 000 osôb, z ktorých 15 000 ho úspešne dokončilo a obdržalo certifikát. Národný program oddelenia prevencie plánuje rozšíriť aktivity aj na ďalšie skupiny – kampaň Spoločne proti dopingu. Projekt androidovej aplikácie „Born to run“, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so Švajčiarskom, zaznamenal veľký úspech a v budúcnosti má byť verzia uvoľnená aj pre ostatné krajiny.
     Tony Cunningham informoval o súčasných aktivitách WADA, pričom vysvetlil
základné postavenie agentúry z hľadiska nového Kódexu a upozornil na jej hlavné úlohy, ktorými sú evidencia, dohliadanie a asistencia. WADA sa podieľa na podpore projektov v rámci programov sociálneho výskumu, jej úlohou však je len podporovať a nie ich uskutočňovať. Objasnil výrazné medzikulturálne rozdiely v krajinách sveta a ako príklad použil situáciu v Juhoafrickej republike, kde doslova z ničoho vznikla fungujúca antidopingová organizácia.
     Ian Smith, ako bývalý zamestnanec firmy Clarke-Willmot a súčasný riaditeľ športového práva športovej komisie UKAD, sa snažil poukázať na hlavné aktuálne problémy v tímových športoch, kde tiež ich kontinuálne vzdelávanie hráčov zohráva kľúčovú úlohu v boji proti dopingu. Dotkol sa aj trochu háklivejšej témy, a to požiadavky o odstránenie THC zo zoznamu zakázaných látok, nakoľko táto substancia nebýva zneužívaná na zvyšovanie športového výkonu a hráči sa s ňou stretávajú skôr vo svojich voľno-časových aktivitách.
     O austrálskej dopingovej afére, do ktorej boli zatiahnuté okrem drogovej mafie aj významné športové osobnosti informovala Aurora Anduska. Celkovo v nej bolo usvedčených 34 športovcov, ktorí užívali zakázané látky.
     Počas stretnutia sa zástupcovia národných antidopingových agentúr v pracovnej skupine venovali aj pripomienkovaniu sporných častí a úprave schémy výučby v dokumente pre Radu Európy. Vďaka stretnutiu v Litve získala Antidopingová agentúra SR informácie o vzdelávaní potrebné k implementáciu Kódexu 2015 v Európe.
 
Odporúčané závery, ktoré vyplynuli pre národnú antidopingovú organizáciu:
-  vytvorenie aplikácie na zakázané látky pre mobilné platformy (Android, IOS) a webovej aplikácie pre PC,
-  novelizácia Zákona o športe, pomoc pri uplatňovaní zákona o anabolických steroidoch, 
-  podpísanie deklarácie o prijatí Kódexu 2015,
-  implementácia Medzinárodných štandardov pre testovanie,
-  spolupráca so športovými federáciami pri vzdelávacích akciách ich členov.